Sahra Çölü'nde dijital detoks

Sahra Çölü'nde dijital detoks
Sahra Çölü'nde dijital detoks
Dijital teknolojinin vücut ve beyin üzerindeki etkilerini araştıran nörobilimciler, 35 kişiyi Sahra çölüne götürerek bir dizi testten geçirdiler. Elde ettikleri veriler, bağımlılık derecesine ulaşan ultra-bağlılığın ve dijital tüketiminin zararlarını gözler önüne seriyor.

Teknolojinin insan vücudu üzerindeki etkileri hakkında yapılan araştırmalar çok yeni olsa da şimdiden çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor: sosyal ağlar narsizmi körüklüyor, akıllı telefonlar uyku bozukluklarına neden oluyor, ekranlar çocuklarda empati yoksunluğuna yol açıyor. Yeni teknolojilerin fiziksel ve mental etkilerini araştıran Kate Unsworth, ‘Kovert’ programı kapsamında aralarında CEO’ların ve internete bağlı yaşayan yatırımcıların bulunduğu 35 kişiyi bir dizi test için Fas’a götürdü.

‘Dijital Detoks’ sırasında beş nörobilimci tarafından takip edilen grup iki ayrı etaptan geçirildi. İlk etapta bir otelde iki gece konaklayan ve akıllı telefonlarıyla tabletlerini yanlarında bulundurmalarına izin verilen denekler, ikinci etapta ise Sahra çölünde hiçbir dijital alet ve bağlantı olmadan üç gece geçirdiler. Nörobilimcilerin elde ettikleri sonuçlar dijital detoksun vücuda iyi geldiğini ortaya koydu.

Testler, kişilerin çölde geçirdikleri üç gün boyunca birbirleriyle daha çok göz temasına girdiklerini, daha dik durduklarını, normalden daha iyi uyuduklarını, daha derin ve kişisel sohbetlere giriştiklerini, hafızalarının daha iyi olduğunu ve düşünmeye zaman bulduklarını gösterdi. Kate Unsworth’a göre yapılan deney büyük başarıyla sonuçlandı. Unsworth açıklamasında “Biraz abartılı gelebilir ama teste tabi tutulan 35 kişi bana çarpıcı bir deneyim yaşadıklarını ve bunu asla unutmayacaklarını söylediler” dedi.

Kovert, insanların dijital teknolojiden kopuk bir hayat yaşayabilmeleri ve araştırmaların sonuçlarını tanıtabilmeleri için stokları şimdiden tükenen bir dizi araç geliştirdi. Teknolojiye teknolojiyle cevap vermek absürt gelebilir ama evinizdeki akıllı telefonlara (ya da tabletlere) bluetoothla bağlanan ve yanınızda taşıyabileceğiniz bu küçük aygıtlar, iki dakikada bir telefonunuza bakmanızın önüne geçerken diğer yandan acil durumlarda size bildiriler gönderiyor. (Zete)


  ETİKETLER:

  Fas

  ,

  Uyku

  ,

  hayat

  ,

  Dijital

  ,

  Gece

  ,

  CEO

  ,

  dizi

  ,

  zaman

  ,

  sosyal