'Sahte Sergi' Müzesi kapatıldı

'Sahte Sergi' Müzesi kapatıldı
'Sahte Sergi' Müzesi kapatıldı

Çin ’in Hebei eyaletinde bulunan Jibaozhai Müzesi’nde yapılan sergilerin çoğunda sahte eserlerin kullanıldığı belirlendi. Müzenin inşası ve sergi düzenlemeleri için 6.4 milyon pound (yaklaşık 19 milyon TL) harcanmıştı. Ancak müzede, içinde Çin Hanedanlığı dönemine ait olduğu iddia edilen ama ‘çizgi film karaterleriyle süslü’ bir vazo gibi ‘sürreal’ eserlerin de bulunduğu pek çok eserin sahte olduğu ortaya çıktı.
Müze sahibi Wan Zonquan ise Shangai Daily’de müze
ödeneğini suistimal ettiğine dair suçlamaları reddetti ve ekledi: “Dünyadaki diğer sergilerin de sahte ya da gerçek olduğunu Tanrı bile bilemez.” Müzenin, Çin kültürünü geliştirmek amacıyla kurulduğu iddia ediliyor.

Müzenin yardımcı

küratörü Shao Baoming, “En azından müzedeki sergilerin yarısı gerçek” diyerek Wan Zonquan’ın açıklamasını bile solda bıraktı.
Müzedeki çoğu eserin sahte olduğu, Beijing’li yazar Ma Boyong’un sergi sırasında çoğu eserin gerçeği yansıtmadığını ve turistleri yanılttığını söylediği blogunda ortaya attığı iddialar üzerine ortaya çıktı.
Müzede sergilenen bir obje, Çin kültüründe efsanevi bir hükümdar olarak bilinen Huangdi adına imzalanmış, ancak imzada eski Çince karakterler kullanılmış ve milattan önce 27. yüzyılda, yani eserdeki karakterler ortaya çıkmadan çok önce yapıldığı yazılmış.
2007 yılında kurulan müze 12 salonuyla birlikte kurulduğu günden itibaren pek çok sayıda sergiye ev sahipliği yapmıştı.


  ETİKETLER:

  Çin

  ,

  Müze

  ,

  İddia

  ,

  sergi

  ,

  yazar

  ,

  film