Saint Paul'un kemikleri bulundu

Saint Paul'un kemikleri bulundu
Saint Paul'un kemikleri bulundu
Saint Paul Bazilikası'nda bulunan mezardaki kemiklerle ilgili inceleme tamamlandı. Kemikler Saint Paul'e ait


EDA BERKBAYRAK

İTALYA - Roma’da, duvarın ardındaki Saint Paul Bazilikası’nda bulunan mezar açıldı. Mezardaki kalıntılara yapılan incelemenin sonucunu ise bizzat Papa 16’ncı Benedikt açıkladı, ”Mezar Saint Paul’e ait.”
Bazilika’da düzenlenen ve İstanbul’dan gelen Fener Rum Patrikhanesi temsilcilerinin de bulunduğu Saint Paul yılının kapanış töreninin ardından açıklamada bulunan Papa 16’ncı Benedikt, “Derin duygular içindeyim. Saint Paul’ün mezarında yapılan ilk incelemeler sonuçlandı. Mezar yüzyıllardır kapalıydı. Küçük bir delik açılarak sonda kullanıldı. Sonda yardımıyla mezardan mor renkli keten bir kumaşın parçaları çıkartıldı. Kumaşın içinde altın olduğu anlaşıldı. Mezardan ayrıca kızıl buhur ve kemik örnekleri çıkartıldı. Kemiklere, örneğin kaynağını bilmeyen bağımsız bir labaratuvar tarafından karbon 14 testi uygulandı. Kalıntıların birinci ve ikinci yüzyıllar arasında yaşamış bir erkeğe ait olduğunu doğruladılar. Test 2000 yıllık dini gelenekleri yani mezarın içindeki vücudun Saint Paul’e ait olduğunu doğruluyor” dedi.
29 Haziran 2008- 29 Haziran 2009 arası doğumunun 2000'ninci yıldönümü nedeniyle Vatikan tarafından Saint Paul yılı ilan edilmişti.
Tarsus doğumlu Roma vatandaşı Saint Paul’ün, hristiyanlığı yaymaya çalıştığı için Roma’da giyotinle idam edildiğine inanılıyor. İdamın gerçekleştiği yere kurulan bazilikanın içindeki mezar yıllardır Saint Paul’ün mezarı olarak ziyaretçi akınına uğruyordu. Yapılan teknik incelemeyle bizzat Papa tarafından da mezarın Saint Paul’e ait olduğu doğrulandı.(dha)