'Saldırganı tanıyorum'

'Saldırganı tanıyorum'
'Saldırganı tanıyorum'

Sergei Filin, 17 Ocak'ta asitli saldırıya uğramıştı.

Geçen ay asitli saldırıya uğrayan ve tedavi sürecinde olan Bolşoy Balesi'nin sanat yönetmeni Sergei Filin, BBC'ye konuştu. Filin, saldırıyı kimin yaptığını tahmin ettiğini söylüyor.

17 Ocak’ta evine yürürken maskeli bir saldırganın yüzüne asit atması sonucu gözlerinden yaralanan Filin, saldırıyı gerçekleştirenlerin kimliğini bildiği ama soruşturma sonuçlanana kadar açıklamayacağını belirtti. Filin, saldırının sanat yönetmenliğine darbe vurmak ve Rusya ’nın en önemli bale gruplarından Bolşoy’un prestijine zedemeleme amacıyla gerçekleştirilmiş olabileceğini söyledi. Sanatçı, “Durmadan çalan telefonlar, e-mail adresim ve Facebook paylaşımlarımın hacklenmesi… Tüm bunların büyük bir trajedinin habercisi olduğunu fark etmem gerekiyordu. Ciddiye alıp önem alsaydım, bunlar olmazdı…” diye konuştu.
Saldırı sonrası Moskova Hastanesi’ne kaldırılan Filin, o zamandan beri tedavi görüyor. Sanatçının neredeyse kör olmasına neden olan saldırı Bolşoy Balesi’nin içerisindeki farklı dansçı grupları arasındaki ciddi rekabete bağlanmıştı. Filin, aylardır ciddi tehditler alıyordu fakat bariz bir düşmanının olmadığını düşünüyordu. Şu ana kadar geçirdiği dört operasyon sonrası haftaya başlayacak yoğun tedavi için Almanya ’ya giden sanatçı, 1988’den beri Bolşoy Balesi’nde dans ediyordu ve 2011 martında balenin sanat yönetmenliğine getirilmişti. Şoke eden saldırı sonrası Filin’in yerine geçen yıl emekli olan balerin Galine Stepanenko geçici sanat yönetmenliği görevine getirildi.