Saldırıyı Taliban üstlendi, FBI 'İhtimal dışı' dedi

Saldırıyı Taliban üstlendi, FBI 'İhtimal dışı' dedi
Saldırıyı Taliban üstlendi, FBI 'İhtimal dışı' dedi

ABD gazeteleri saldırı haberini ?Amerikan rüyasına yapıldı? diye verdi. FOTOĞRAF: AP

ABD'de bir göçmenlere yardım merkezine önceki gün düzenlenen ve saldırganla birlikte 14 kişinin öldüğü saldırıyı terör örgütü Taliban üstlendi.?FBI: Taliban değil

BINGHAMTON - ABD’nin New York eyaletinin Binghamton kentindeki göçmenlere yardım merkezinde önceki gün meydana gelen ve saldırganın kendisiyle birlikte 14 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırıyı Afgan terör örgütü Taliban üstlendi.  FBI bunun ihtimal dışı olduğunu açıkladı.
Pakistan’daki Taliban lideri Beytullah Mesud, Reuters haber ajansına saldırının sorumluluğunu üstlendiklerini açıkladı. Mesud, Reuters’a telefonla yaptığı açıklamada saldırıyla ilgili olarak, “Onlar benim adamlarımdı. ABD’nin insansız uçaklarla yaptığı saldırılara karşılık olarak, onlara emirleri ben verdim” dedi.
FBI Sözcüsü Richard Kolko, saldırıyla ilgili elde edilen kanıtlara göre, bu iddianın doğru olmadığını söyledi.
ABD’de yayımlanan gazeteler saldırıyı, ‘Bu saldırı Amerikan rüyasına yapıldı’ diye verirken, ABD Başkanı Barack Obama saldırıyı haber aldığında şoke olduğunu, eşi Michelle Obama’yla birlikte kurbanlar için dua ettiklerini, kurbanların ailelerine de başsağlığı dilediklerini açıkladı. 

Kahraman resepsiyon görevlisi
Saldırganın 42 yaşındaki Jiverly Voong adlı Vietnamlı bir göçmen olduğu açıklandı. CNN televizyonunda yer alan haberlere göre Voong, annesi, babası ve kız kardeşiyle şehirde yaşıyor, pek iyi İngilizce konuşamıyor ve IBM’deki işinden kısa bir süre önce atıldı. Voong’un kız kardeşiyse kardeşinin silahı olduğunu bilmediğini, birileri tarafından yönlendirilmiş olabileceğini düşündüğünü söylüyor.
‘American Civic Association’ adlı göçmenlere yardım merkezinde ölen çoğu Kazak ve Özbek olan 13 kişinin kimlikleriyse henüz açıklanmadı.
Bu arada, 911’i arayarak olayı bildiren resepsiyon görevlisi ‘kahraman’ ilan edildi. “Bir saat boyunca güvenlik endişesiyle içeri giremedik ancak cesur görevli bize emekleyerek gördüklerini anlattı, o bir kahraman” diyen polis yetkilisi Joseph Zikuski, olayda 37 kişinin sağ kurtulduğunu açıkladı. (aa, Reuters, The New York Times)