Salt'ın yaz sergileri için son günler

Salt'ın yaz sergileri için son günler
Salt'ın yaz sergileri için son günler

Salt’ın alternatif tarih okumalarına olanak veren sergilerini görmek için son günler... Salt Beyoğlu’ndaki ‘Taiping Tianguo: Olası Karşılaşmalar Tarihi’ ve ‘subREAL’, Salt Galata’daki ‘Yerelde Modernler’ sergileri 11 Ağustos ’a kadar devam ediyor. Salt Ulus’taki ‘Modern Türkiye ’nin Osmanlı’yı Keşfi: Ali Sami Ülgen Arşivi’ ise 15 Eylül ’de sona erecek. Sergi, Türkiye’nin ilk restoratör mimarlarından Ali Sami Ülgen’in arşivinden yola çıkarak 1960 öncesi Türkiyesi’nin restorasyon pratiklerinden örnekler sunuyor. Ülgen’in topladığı yapı fotoğrafları, makaleler gibi malzemeler, SALT Araştırma’da araştırmacıların kullanımına sunulmak üzere dijitalize ediliyor ve kataloglanıyor.
Salt Beyoğlu’ndaki ‘Taiping Tianguo: Olası Karşılaşmalar Tarihi’ ise Asya sanatının dört önemli isminin New York’ta bulundukları aynı dönemdeki olası karşılaşmalara odaklanıyor. Ai Weiwei, Frog King Kwok, Tehching Hsieh ve Martin Wong’un 80’ler ve 90’lar başında New York’ta bulundukları dönem, çeşitli fotoğraf, eser ve tanıklıklarla aralarındaki ilişki öne çıkarılacak şekilde bir araya getiriliyor. Mekânın diğer sergisi ‘subREAL’, aynı adlı sanatçı kolektifinin 2012’de Bükreş’teki National Museum of Contemporary Art’ta düzenlenen retrospektif sergisinden bir seçki.
Romanya’da kurulan subREAL 90’larda fotoğraf, enstalasyon, video ve performanslarıyla ülkenin komünizmden serbest piyasaya geçişin sanatçılar üzerindeki etkisini araştırdı. SALT Galata’nın sergisi ‘Yerelde Modernler’ ise SSCB modern mimarlığın mirasını konu alıyor. Bir zamanlar birliği oluşturan 15 ülkeden örneklerin yer aldığı sergide, yerel mimarların 1960 ve 1970’lerdeki sıradışı uygulamalarından 80’lerdeki Kâğıt Mimarlığı hareketinin eleştirel yaklaşımına geniş bir dönemin ürünleri inceleniyor.