Salt'ta Gezi konuşması

Salt'ta Gezi konuşması
Salt'ta Gezi konuşması
Bağımsız kent araştırmacısı Orhan Esen, 7 Haziran Cuma akşamı Salt Bayoğlu'nda Taksim'in merkezileşme tarihini görseller eşliğinde inceleneceği bir konuşma yapacak.

SALT Beyoğlu, bir haftadır devam eden ve tüm Türkiye ’ye yayılan Gezi Parkı direnişiyle nedeniyle programında değişiklik yaptı. Salt Beyoğlu Açık Sinema ’da 7 Haziran Cuma 18.30’da gösterilmesi planlanan ‘Nosferatu’ filmi yerine, 17.00-20.00 saatleri arasında kent araştırmacısı Orhan Esen, Taksim’in merkezileşme tarihinin inceleneceği bir konuşma yapacak. ‘ İstanbul ’a Merkez Düşlemek/ İstanbul’u Merkezinden Düşlemek: Taksim’ başlıklı konuşmada Esen, Taksim’in merkezîleşme tarihini, Vaka-i Hayriye’den (1826) bugüne modernleşme maceramız çerçevesinde görseller eşliğinde ele alacak.
Bağımsız kent araştırmacısı, yazar ve rehber Orhan Esen, “Son bir haftamızı, son bir ayımızı, son bir yılımızı, son 10 yılımızı değişen bağlamlarda, ama sürekli Taksim’i tartışarak geçirdik; öncesinde de pek farklı değildi. Mevcut hâlde tartışmayı ‘bir üst düzeye taşımış’, tartışmanın araçlarını değiştirmiş bulunuyoruz. Taksim’e ‘nasıl müdahale edeceğimiz’ sorusu, kentin ve ülkenin vitrinini nasıl düzenleyeceğimiz meselesiyle her zaman eş anlamlıydı: Şimdi, Türkiye’yi Taksim’den konuşur olduk: Yeni Anayasa’nın alt metni mekânpolitik üzerinden yazım aşamasında” diye konuşuyor.
Orhan Esen, yaşadığı kentin barınma, ulaştırma, çevre ve kimlik oluşturma gibi alanlarındaki -özetle hemşehrilerini makul koşullarda yaşatma konusundaki- performansıyla ilgileniyor. İstanbul ve Viyana’da sosyal ve ekonomik tarih, sanat ve mimarlık tarihi eğitimi aldı. Rehber kimliğiyle, İstanbul’u anıtsal yapı stoğunun ötesinde ‘sıradanlıkları’ ile algılatmayı önemsiyor. İlgi alanı ‘tarihsel olan’dan ‘var olan’a uzanıyor. İkinci kenti saydığı Berlin’de Stephan Lanz’la 2005 yılında yayımladığı ‘Self Service City: İstanbul’ adlı bir kitabı var. Son olarak, mevcut Taksim projesinin arka planına ilişkin olarak kaleme aldığı ‘Taksim, 5 Kasım: Bir Darbenin Şifreleri’ başlıklı analizi Birikim dergisinin Şubat sayısında yayımlandı.