Samoa adaları tsunami şokunda

Samoa adaları tsunami şokunda
Samoa adaları tsunami şokunda

Amerikan Samoasının Pago Pago köyü, dalgalar çekildikten sonra enkaz parçaları ve kumlar içinde kalmıştı. Kayıpların 100?ü aşması bekleniyor. FOTOĞRAFLAR: AP

Pasifik Okyanusu'ndaki Amerikan Samoası ve Samoa 8.3 büyüklüğündeki deprem ve tsunamiyle sarsıldı. 100'den fazla insan ölürken dalgalardan geriye tonlarca kum kaldı

WASHINGTON/PAGO PAGO - Pasifik Okyanusu’nda bulunan adalar Batı Samoa ve Amerikan Samoa’sında önceki gün meydana gelen depremin yol açtığı tsunamide en az 113 kişi hayatını kaybetti. Pasifik Tsunami Merkezi, 8.3 büyüklüğündeki deprem sonrası Yeni Zelanda, Amerikan Samoası, Hawaii, Papua Yeni Gine ve Pasifik’teki diğer adalar için tsunami uyarısı yapmıştı. Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi, depremin merkez üssünün, Amerikan Samoası’nın 190 kilometre güneybatısı olduğunu ve depremin 33 kilometre derinlikte meydana geldiğini açıklamıştı.

Amerikan Samoası afet bölgesi...
ABD yönetimi, şiddetli deprem ve daha sonrasında meydana gelen tsunamiden etkilenen Amerikan Samoası’nı ‘afet bölgesi’ ilan etti. ABD Başkanı Barack Obama’nın imzaladığı afet bölgesi kararı, bölgeye federal yardım gönderilmesini öngörüyor. Amerikan Samoası’nda yaklaşık 65 bin kişi yaşıyor.
Araçların ve insanların sel suları tarafından adeta yutulduğunu belirten yetkililer, Samoa ve Amerikan Samoası’ndaki kayıpların 100’ü aşabileceğini açıkladı. Batı Samoa Afet Kontrol Merkezi yetkililerinden Ausegalia Mulipola, tsunamiden etkilenen bölgelerde arama ve kurtarama çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Bazı köylerde birçok evin denize sürüklendiği haberleri geldiğini ifade eden Mulipola, bazı bölgelerde dalgaların çekilirken tonlarca kum bıraktığını, arama ekiplerinin kumun altında cesetler bulduğunu söyledi.

İki ayrı Samoa var
Samoa ve Amerikan Samoası aynı bölgede yer almalarına rağmen yönetim biçimleriyle birbirinden ayrılıyor. Samoa olarak bilinen bağımsız Samoa devleti, Büyük Okyanus’un güneyinde Polinezya’daki adalar topluluğundan oluşan bir ülke. 20. yüzyılın başlarında Alman Samoası olarak bilinen bağımsız Samoa, 1914-1997 arasında Batı Samoa adını aldı. Ülke Birleşmiş Milletler tarafından 1976’da Samoa olarak tanındı. Nüfusu 2007 verilerine göre 177 bin kişi.
ABD toprağı Amerikan Samoası ise bir adalar topluluğu. Amerikan Samoası’nın en büyük ve gelişmiş adası Tutuila adası. Amerikan Samoası olarak bilinen adalara ilk kez 2 bin 500 yıl önce Polinezyalıların yerleştiği sanılıyor. ABD, 1872’de Pago Pago’da deniz üssü kurmak için Samoa Krallığı ile bir anlaşma imzaladı. 1951’e kadar ABD ordusunun yönetimi altında olan adalar, sonra Washington yönetimine bağlandı. 1978’de de Amerikan Samoası’nın seçimle işbaşına gelen ilk valisi göreve geldi. Amerikan Samoası’nın üçte ikisinden fazlasını kaplayan Tutuila, Amerikan Samoası’nın en büyük adası. Amerikan Samoası halkının çoğu İngilizce konuşuyor. 

Endonezya’da da deprem...
Dün de Endonezya’nın Sumatra Adası açıklarında da bir deprem oldu, ilk belirlemelere göre 75 kişi öldü. Sumatra Adası’nın Padang kenti açıklarında meydana gelen depremin büyüklüğü 7,6 olarak açıklandı.
Görgü tanıkları Padang’da birçok ev ve binanın çöktüğünü belirtirken yetkililer, binlerce kişinin enkaz altında kalmış olabileceğini ifade etti. 900 bini aşkın kişinin yaşadığı Padang, Sumatra’nın batı kıyısında yer alan büyük bir liman kenti. Padang Singapur’a 400, Cakarta’ya 850 km uzaklıkta bulunuyor. (aa)