San ki Michael geliyor!

San ki Michael geliyor!
San ki Michael geliyor!
Michael Jackson, 'Ölümsüz' adlı turnesiyle İstanbul'a geliyor! En azından Cirque du Soleil imzalı dev şovu izlerken böyle hissetmeniz işten değil... Detayları yönetmen Chantal Tremblay'dan dinledik.
Haber: UMUT EROĞLU / Arşivi

Michael Jackson afişleri şehir merkezindeki panoları kapladığından bu yana İstanbul ’u nasıl bir gösterinin beklediği merak konusu. Cirque du Soleil imzası, görkemli bir şov olacağının teminatı. Cirque; inanılmaz akrobasiler, muhteşem kostümler ve efsanevi bir dünya demek. Michael Jackson şovları ise art arda patlayan efektleri ve sıradışı dekorlarıyla fırtına gibi bir konser atmosferini çağrıştırıyor; onun eşsiz büyüsüyle birlikte...
‘Cirque du Soleil - Michael Jackson The Immortal’ (Ölümsüz) Dünya Turnesi, işte bu iki görkemli sahnenin dinamiklerini harmanlayan, gösterime girdiği her ülkede hayranlarını fazlasıyla etkileyen bir ‘konser gösterisi’. Akrobatlar, ünlü videolardan fırlamış dekorlar arasında uçuşurken dansçılar MJ kostümleriyle efsanevi dans figürlerini sergiliyor... Dev projeksiyonlardaki görüntüsü ve sesiyle de Michael Jackson her an, her yerde hissediliyor...

Jackson’ın ölümsüzlüğünü perçinleyen şovun baş koreografı Jamie King. Eski bir MJ dansçısı olan King, alanında dâhi kabul edilen bir sanatçı. Madonna’dan Lady Gaga’ya, Ricky Martin’den Prince’e, Rihanna’dan Britney Spears’a pek çok dünya starı için koreografiler hazırlamış, turne şovları tasarlamış. Kısacası, Michael Jackson’ın şovda hayat bulmasını sağlayan isim. Jackson dünyasını ‘Cirque’e dönüştürense 20 yıldır du Soleil ekibinde yer alan, şovun kürasyon yönetmeni Chantal Tremblay. Kendisini Montreal’de telefonla yakalayıp, merak ettiklerimizi sorduk, yepyeni bir şovun haberini de herkesten önce aldık...
The Immortal’ın hikâyesini anlatır mısınız, her şey nasıl başladı?
The Immortal, Michael Jackson Malikânesi ile Cirque’in ortaklaşa gerçekleştirdiği bir proje. Fikir ilk olarak malikâneden geldi. Michael Jackson’ın çok sevdiği bir şirket olan Cirque du Soleil ile anma gösterisi düzenlemek istediklerini belirttiler. Michael’ın annesi de onun Cirque’in büyük bir hayranı olduğunu anlattı. Hazırlık 1,5 yıl sürdü, onun dünyasından gelen, eski dansçısı Jamie King ile çalışmaya karar verdik, Cirque’i temsilen de ben görev aldım. En iyi dansçıları, ekibi bulmak, en etkileyici koreografileri hazırlamak için çalıştık. 2011 Ekim’inde Montreal’de ilk şovu gerçekleştirdik.
The Immortal, Cirque’in akrobatik yaklaşımıyla Michael Jackson’ın gösterişli şovlarını harmanlıyor. İki farklı disiplin, zorluklar yaşadınız mı?

 En büyük zorluk, Michael’ın yokluğuydu. Bu kadar büyük bir şovu, onun büyük yıldızı olmadan hazırlamaya çalışmak... Müziğini, danslarını formüle etmek küratörler açısından zordu ve bunu başarmak da temel amacımız haline geldi. Cirque’in akrobatik geleneğinin dışında bir projeydi, daha fazla dansçıyla çalışmamız gerekiyordu. Arenanın büyüklüğü de alışılmışın dışındaydı, bu kez aslında büyük bir konser tasarlıyorduk ve yepyeni bir konsept yaratmamız gerekiyordu.
Sahnede Michael’ın varlığını ne şekilde hissedeceğimiz en büyük merak konusu...

 En önemlisi, Michael’ın duygu yoğunluğunu yansıtmaktı. Michael enerjisi ve müziğiyle inanılmaz bir insandı. Aynı enerjiyi ve duyguyu yakalayabilmek için mümkün olduğunca onun birlikte çalıştığı insanlarla çalıştık. Onunla turneye çıkan, koreografilerini hazırlayan insanlar ekibimizde yer alıyor. Onu yeniden yaratmaya çalışmadık, mirasını yaşatmayı amaçladık. Projeksiyonlarda, müzikte, danslarda onu görüyor ve hissediyorsunuz, söylediklerini duyuyorsunuz. Şovu izlediğinizde onun varlığını tümüyle hissedebiliyorsunuz.
Gösteriyi izlerken gözyaşlarına boğulan hayranlar olduğu doğru mu?
Açılıştan önce dünyanın pek çok yerinden hayranlarını bir araya getirdik ve ön gösterim yaptık. Michael ile ilgili şeyleri gördüklerinde, duyduklarında gözlerinin yaşardığını gördüm. Bazıları sanki onun orada olduğunu hissettiğini söyledi. Michael’ın büyük bir hayranı olarak ben bile şovu izlediğimde duygulanıyorum.
Michael Jackson’ın yaratıcılığından nasıl ilham aldınız?
Kreasyonlardan önce Neverland’e (MJ malikânesinin ve devasa oyun sahalarının bulunduğu arazi) gittik, Michael’ın bıraktığı izleri, hayal gücünün yarattıklarını gördük. Yıllarca onunla çalışan insanlarla tanıştık. Neverland’deki her şeyin şova, dekorlara, koreografiye etkisi oldu. Michael’ın beni çok etkileyen iki yönü var; birincisi müzik, dans, şov ve video klipler adına pek çok yeniliği gerçekleştiren ilk insan olmasıdır. Sahip olduğu vizyondan çok etkileniyorum. İkincisi, onu tanıyanların da anlattığı gibi gerçekten yüce gönüllü bir insan olması. Malikâne arşivlerinde, onunla ilgili medyada ve hiçbir yerde yayımlanmayan çekimler izledik. Oyuncu Michael’ı, eğlenceli Michael’ı, tutkulu Michael’ı, küçük çocuk Michael’ı kimsenin görmediği şekilde gördük. Samimiyetine ve cömertliğine şahit olduk.
Konu Michael Jackson olduğunda, güçlü politik mesajlar da öne çıkar...
Gösteride yer verdiniz mi?

 Michael’ın yaşamı boyunca ilettiği mesajları yansıtıyoruz. Gösteride Thriller döneminden sonra çeteler ve sokaktaki şiddeti anlattığı zamanlardan geçiyoruz, sonlara doğru gezegeni iyileştirmeye dair mesajlar yoğunlaşıyor, sonunda bütün ulusların birliğine yönelik bir mesaj veriyoruz.
Jamie King’le çalışmak nasıldı?
Jamie, Michael’ı tanıyan, onun müziğini ve yaşadığı anları çok yakından bilen biri. Cirque ile yıllardır çalışıyorum ama konser dünyasına hiç bu kadar yakın olmamıştım. Birlikte çok şey öğrendik. Cirque dünyasıyla, farklı bir şov anlayışıyla tanıştı. Kreasyon süreçlerinde farklı yöntemlerimiz var, dünyanın dört bir yanında milyonlarca seyirci tarafından onaylanmış birikimler. Bunları harmanlamak her iki taraf için de eşsiz bir tecrübe oldu.
Yakınlarda yeni projeler var mı?
Gelecek yıl nisanda başlayacak yeni bir turne üzerine çalışıyoruz. Bu arada şanslısınız, çünkü Jamie King’in yönetmenliğinde yeni bir şov hazırlıyoruz ve adı henüz belli oldu. Yeni şovun adı ‘Michael Jackson One’ olacak, Immortal’dan farklı, yeni bir ekip ve yepyeni bir konseptle daha teatral bir gösteri... Önümüzdeki bahar aylarında prömiyeri gerçekleşecek. Bunu da ilk olarak sizinle paylaşıyoruz!