Sana Instagram'dan baktım Türkiye...

Sana Instagram'dan baktım Türkiye...
Sana Instagram'dan baktım Türkiye...
Farklı ülkelerden 20 Instagram fotoğrafçısının Türkiye'yi gezmesiyle düzenlenen'ComeSeeTurkey' ile sosyal medyada 45 milyon etkileşim sağlandı.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Cumhurbaşkanlığı’nın desteklediği ve 15 Nisan’da ilk fotoğrafçı grubunun Türkiye ’ye gelişiyle başlayıp 26 Mayıs’ta tamamlanan projeyle sosyal medyada 26 milyon görünürlük hedefleniyordu. Neticede proje, 45 milyon etkileşim elde etti. Fotoğrafçılar 2 bine yakın fotoğraf paylaştı. Fotoğraflar 25 milyona yakın like ve 500 bine yakın yorum aldı. 

Sana Instagram'dan baktım Türkiye


‘ComeSeeTurkey’ için Instagram’da isim yapmış ve kullanıcı adları sezyilmaz, thomas_k, wisslaren, puanindya, samhorine, felecool, grether, dariszcahyadi, aditzt, cucinadigitale, aatle, curious2119, danrubin, hirozzzz, moonlightice, mustafaseven, paulyvella, petrichor218, pketron, punkodelish olan fotoğrafçılar Türkiye’yi dünyaya tanıtmak için önce İstanbul ’a geldi ardından 20 şehre dağıldılar. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği sponsorluğunda, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin desteğiyle yürütülen proje kapsamında fotoğrafçılar Karadeniz, Doğu, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Ege ve Marmara bölgelerinde, 20 ilde 7 bin kilometre yol kat etti. Ekibin sosyal medya hesapları 45 milyonu aşkın görünürlüğe ulaştı. Bu etkileşim sayılarının 44 milyon 383 bin 719’u Instagram’da, 600 bini Twitter’a, 158 bin 421’i Facebook’ta, 9 bin 249’u web sitelerinde ve 1086’sı bloglarda gerçekleşti.
Seyahate fotoğrafçı Mustafa Seven de eşlik etti. İlgili iletiler sosyal medyada #ComeSeeTurkey hashtag’iyle görülebilir. Projeden oluşturulacak Türkiye fotoğrafları serisinin gezici sergilerle Türkiye’yi ve dünyayı dolaşması ve kitap olarak basılması planlanıyor. TRT ekibi tarafından takip edilen ComeSeeTurkey’in yolculuk serüvenlerinin ilki olan A Rotası, TRT Belgesel kanalında yayımlanıyor. B Rotası da haziranda yayımlanacak.