Sanal alem

Kendine yeten klavye
Kablosuz klavyelerin rahatlığı konusunda kimsenin şüphesi yok ancak pil tüketimi konusunda henüz hiçbiri beklenen tasarrufu sunamıyor. En olmadık anda biten pille birlikte başlayan telaş Logitech’in K750 kodlu klavyesiyle eski bir anıya dönüşmek üzere. Bu modelin en büyük özelliği üstündeki enerji panelleri sayesinde sizi hiçbir zaman yarı yolda bırakmaması. 80 dolar etiketli klavye sadece güneş değil oda ışığından da beslenebiliyor ve dolduktan sonra tamamen karanlık ortamda bile 30 gün dayanıyor. (getir.net/asy

Sosyal ağlar yalan yuvası
Optimum Research’ün son araştırmasına göre insanlar Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlarda bir birlerine karşı daha kolay yalan söylüyor. Birebir anket yöntemiyle yapılan çalışmada bu gibi platformlarda karşı tarafa dürüst davrandığını söyleyenlerin oranı yüzde 20’de kaldı. Aynı kişiler yüz yüzeyken daha dürüst olduğunu iddia ediyor. 

Facebook soygununda sonuç
500 milyonu aşkın kullanıcısıyla Facebook her kesimden insanın gözünü diktiği mecralardan biri. İlgi duyanların başında veri hırsızları geliyor. Kullanıcıların bilgilerini ele geçirerek pazarlayanların kullandığı taktiklerden biriyse popüler uygulamalar. Sahte uygulamalar geliştirerek popülerleştiren hırsızların bunları profiline ekleyenlerin ve listelerindeki herkesin bilgilerini Repieaf adlı ürün pazarlama firmasına sattığı belirlendi. Konuyu blogunda onaylayan Facebook, uygulama ayarlarında bazı değişiklikler yaparak benzer olayların önüne geçti (getir.net/2y0). 

AB lüzumsuzsa söndürecek
Her ne kadar enerji tasarrufu konusunda her marka hummalı bir çalışma içine girmiş olsa da yapılan araştırmalar toplam tüketimin yüzde 10’unun cihazların bekleme (stand-by) konumundayken gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Bununla mücadele etmek için harekete geçen Avrupa Birliği , Steeper adını verdiği bir projeyle enerjiyi 10 kat daha verimli kullanan ve bekleme modundaki tüketimi daha da düşüren bir standart hedefliyor. Aksi takdirde 2020 yılında Avrupa çapındaki cihazların bekleme halindeyken tükettiği enerji Avusturya, Portekiz ve Çek Cumhuriyetinin yıllık tüketim toplamına ulaşacak.