Sanal kız çocuğuna taciz yağdı

Sanal kız çocuğuna taciz yağdı
Sanal kız çocuğuna taciz yağdı
Üç boyutlu bir kız çocuğu grafiğiyle internetteki sohbet odalarına giren Hollandalı bir dernek, bu yolla kız çocuklarını taciz eden 34'ü Türk 1000 kişiyi tespit etti.

BBC’nin haberine göre Terre des Hommes adlı çocuk hakları derneğinin 10 hafta boyunca Amsterdam’dan yürüttüğü gizli operasyonda araştırmacılar, internet sohbet odalarında 10 yaşında ‘Sweetie’ adında bir Filipinli kız rolüne büründü. Kızla iletişime geçen 20 bin erkekten bini para teklifinde bulundu. Dernek ise bu kişilerin kimlik bilgilerini polise teslim etti. Derneğin Amsterdam’ın eteklerinde bulunan bir depoda kurduğu gizli operasyon merkezine ziyaretim sırasında, araştırmacıların Sweetie kimliğiyle internet sohbet odalarına girmesine tanıklık ettim. Oldukça gerçekçi görülen Sweetie aslında sanal ortamda yaratılan üç boyutlu bir grafik. Sohbet odalarına girmelerinin üstünden daha saniyeler geçmişti ki köpekbalıklarını andırırcasına erkekler hücuma geçti. Sweetie’nin kıyafetlerini çıkarması için para teklif eden bin kişiden 254’ü Amerikalı, 110’u İngiliz, 103’ü de Hindistanlı. Terre des Hommes, para ödemeyi teklif eden bin kişiden 34’ünün Türk olduğunu; Türkiye ’nin de ülke sıralamasında 65 ülkeden 7. olduğunu açıkladı. Araştırmacılar zanlıların kimliklerini, aralarında sosyal medya ve Skype profilleri de olan kanıtlar aracılığıyla belirledi.
Lahey’de Pazartesi günü düzenlenen basın toplantısında proje yöneticisi Hans Guyt, bu suça karşı ‘yeni bir tür polis faaliyeti’ gerektiğini açıkladı.
Guyt ayrıca “Cinsel avcılar kendilerini ortaya atmayacak. Kurban ortaya çıkmayacak. Kendimizi 10 yaşında Filipinli bir kız olarak tanıttık. Bize teklif edilmediği sürece bir şey talep etmedik.” dedi. Terre des Hommes şimdi “internet kamerası aracılığıyla seks turizmine” karşı küresel bir kampanya başlatıyor.