Sanat eserlerinin değeri yüzde 50 arttı

Sanat eserlerinin değeri yüzde 50 arttı
Sanat eserlerinin değeri yüzde 50 arttı
Contemporary İstanbul'un başkanı Ali Güreli'ye göre bu yıl fuardaki eserlerin toplam değeri yüzde 50 artmış. Güreli, "Fuar için ciddi bütçe ayıran koleksiyoncular var. Eserlerin yüzde 60'ının satılmasını bekliyoruz" diyor.
Haber: ELİF EKİNCİ / Arşivi

Bu sene ne gibi yenilikler var Contemporary İstanbul ’da?
Fuarın gelişmesine paralel olarak, geçen seneki 78 galerinin üzerine eklenen 24 galeri var öncelikle; 102 galeriye kadar çıktık bu sene. Bu 24 galerinin 23’ü yurtdışından ve 10’dan fazlası oldukça prestijli galeriler. Marlborough Gallery, Andipa Gallery, Opera Gallery, Haunch of Venison gibi... Uluslararası katılımı giderek büyüyen bir fuar karakterine büründü CI. Bence en önemli yenilik bu.

Konuk ülkeyi Doğu Avrupa olarak belirlediniz. Özel bir nedeni var mı?
Türkiye ’deki çağdaş sanatın yanında çevre ülkelerin sanatını da sunmak üzere yola çıktık biz. Biraz bu yüzden; bir de yaptığımız temaslar sonucu Doğu Avrupa ülkelerinin böyle platformlar bulmakta zorlandıklarını da biliyorduk. Doğu Avrupa ülkelerinden 12 galeri geliyor bu sene, ‘Yeni Ufuklar’ başlığı altında sergilenecekler. Şimdi de mesela Bakü’nün takibindeyiz. Orada da yeni galeriler açılıyor, takip ediyoruz yenilikleri. Seneye de Kafkas ülkelerine, Türki devletlerin galerilerine yer vermek istiyoruz. Öte yandan daha uzaklarla, hatta epey uzaklarla, Brezilya’yla vs. de iletişim içindeyiz.

Bu sene hangi ülkelerden galeriler yoğunlukta?
Almanya’yla ilişkimiz her zaman çok iyi. Alman galerileri çok tercih ediyor bizi. Hollanda’dan bir grup galeri ağırlayacağız geçen senelerden farklı olarak. Dutch Art’ı izleyeceğiz fuarda. Fransa, İngiltere, İtalya ve İsviçre’den çok iyi galeriler geldi. New York’tan iki galeri var. Körfez ülkeleri de geçen seneki gibi yoğunlukta. Bir de bu sene ilk kez St. Petersburg’dan bir Rus galerisi geliyor.

Bir galeri Contemporary İstanbul’da yer almak için nasıl bir yol izlemeli?

Bir fuar biter bitmez, başvuru formlarımız internet üzerinden ulaşılabilir hale geliyor. Fiyatlar açıklanıyor. Seneye biraz farklı bir strateji uygulayacağız ve planlamamızı çok daha erken bitireceğiz. Bu sene son anda iki galeri daha katıldı örneğin, ama seneye böyle bir şey mümkün olmayacak. Mart-nisan gibi bütün katılımı şekillendirmek istiyoruz. Zaten her sene geliyorsunuz, niçin bekleyeceksiniz diyeceğiz.

Metrekare üzerinden mi kiralıyorsunuz alanı?

Evet, azami 100 m2. Ancak benim çok sanatçım var, büyük işleri var diyenlere, fiyat farkı karşılığında, 20-30 m2 daha tahsis ediyoruz. Bu sene en büyük alan 151 m2 ile Çağla Cabaoğlu Gallery’nin.

Peki seçici kurul nasıl karar veriyor hangi galerilerin fuarda yer alacağına, sadece metrekare fiyatını ödemek yeterli mi?

Sadece parasını ödemek yeterli değil tabii. Bu sene 120 civarı yerli galeri başvurdu ama bunun 45’i kabul gördü. Yurtdışından da öyle. Galerinin geçmiş performansı, kaç yıldır bu işin içinde, kaç senedir çağdaş sanatın içinde, yurtdışındaki önde gelen fuarların hangilerine katılıyor -fuar katılımı devamlılık arz eden galerilere öncelik tanıyoruz çünkü bu çağdaş sanatın içinde yer aldıkları, bir koleksiyoner ağları olduğu anlamına geliyor-, kaç çağdaş sanatçıyı bünyesinde barındırıyor, bunları değerlendiriyoruz seçici kurulda.

Türkiye’deki galeriler böyle değerlendirmeler için çok genç sayılmaz mı?
Genç Türk galeriler, hızla, daha kurulduğu yıldan itibaren, dünyadaki büyük fuarların içinde yer alma peşinde; bir çaba içindeler. Biz de bu genç galeriler bu kıstaslara uymasa bile bazılarını kabul ediyoruz. Görüyoruz ki yöneticileriyle, yaklaşımlarıyla önümüzdeki yıllarda önemli yerlere gelecekler.

Ne kadar satış hedefliyorsunuz bu sene?
Bu sene zor bir sene. Sergilenen sanat eserlerinin değeri bu sene yüzde 40-50 oranlarında arttı. Geçen sene biz 50 milyon dolarlardaydık, bunun yüzde 70’i satıldı. Bu sene sanat eserlerinin toplam değeri geçen senenin tahminimce yüzde 25-30 üstüne çıkacak. 100 milyon dolar civarında bir sanat eseri sergileniyor fuarda. Hedefimiz yüzde 65-70’ler civarında bir netice almak. Pazarın çok heyecanlı olduğunu gözlemliyoruz, Cİ için bütçe ayıran ciddi bir kesim var, biliyoruz.

Fuarın açılışından birkaç saat önce özel bir önizleme yapılıyor koleksiyonerler için. Bu açılışta durum ne, satış oranıyüksek mi?

Açılıştan da önce, daha fuar kurulurken gelmek isteyen koleksiyonerler var. Ama bunu engelliyoruz, haksız rekabete yol açmasın diye. Yüzde 30 gibi bir oran verebilirim satış açısından, ciddi satışlar yapıyoruz.

 

 

Bu yılki fuarın yıldızları

Dünyanın ‘pahalı’ fotoğraf sanatçılarından Andreas Gursky; Time dergisinin 2012’nin en önemli 25 keşfi arasında 1 numarada gösterdiği Berndraut Smilde; geçen senelerde de fuarda yer alan Jan Fabre, Tony Cragg; Marlborough Gallery tarafından temsil edilen Magdelana Abakanowicz, Fernando Botero; Opera Gallery sanatçılarından Anish Kapoor, Keith Haring; Andipa sanatçılarından Damien Hirst, Roy Lichtenstein, Andy Warhol, Banksy bu sene fuarda yer alacak sanatçılar arasında...