Sanata 'müdahale var'

Sanata 'müdahale var'
Sanata 'müdahale var'
Kitap Fuarı'yla eş zamanlı olarak Tüyap Beylikdüzü'nde düzenlenen 23. İstanbul Sanat Fuarı'nda açılan 'Müdahale Var mı?' sergisinde yer alan bir tablo, Başbakan Erdoğan'a hakaret şikayeti üzerine kaldırıldı.
Haber: MÜGE AKGÜN / Arşivi

İSTANBUL - 23. İstanbul Sanat Fuarı Artist 2013’te 66 sanatçının katıldığı, çerçevesi sanat politika kamusallık olarak çizilen, video art, tuval resmi, heykel, fotoğraf gibi farklı alanlarda yapıtların yer aldığı ‘Müdahale Var mı?’ adlı bölüme müdahale edildi. 

Nova Kosmikova’nın Başbakan Erdoğan 'ın portre bir fotoğrafının üzerinde oynayarak petrol ve duble yollar politikasını eleştiren bir çalışması Başbakan’a hakaret olarak algılayan bir vatandaşın şikayetiyle savcılığa intikal etti. 

Serginin küratörü Ali Şimşek ve Tüyap’ın Genel Müdür Yardımcısı bugün ifade vermek üzere karakola çağrıldı. Serginin küratörü kendisine sorulan “Bu yapıtın hakaret içerdiğini kabul ediyor musunuz?” sorusunu “Bu bir sanat yapıtı, küratör olarak sanatsal özgürlükler çerçevesinde sanata müdahale etmeye hiç hakkım yok” diye cevapladığını söylüyor.
Türkiye ’de ilk kez bir sanat fuarında bir yapıt bir vatandaşın ihbarı üzerine savcılık tarafından yargıya taşındı. Hukuki süreç başladığı için yapıt artık sergilenemiyor. 

Gezi direnişinden ilham alan ‘Müdahale Var mı?’ başlıklı Komet, Şükran Moral, Turgut Yüksel, Murat Germen, Genco Gülan, Murat Ilgın gibi hem usta hem de genç bir çok sanatçının yer aldığı sergide kamusallık, direniş kavramını sorgulayan yapıtlar yer alıyordu.