Sanatçıyla modelin 'aşna fişne' halleri

Sanatçıyla modelin 'aşna fişne' halleri
Sanatçıyla modelin 'aşna fişne' halleri
'İlham Perisi/Aşna Fişne' sergisiyle Empire Project'e konuk olan Esra Rotthoff, çalışmalarında model-sanatçı ilişkisinin ötesine geçerek fiziksel temas kuruyor.

Berlinli sanatçı Esra Rotthoff, The Empire Project’te açtığı ‘İlham Perisi / Aşna Fişne’ sergisinde model-sanatçı ilişkisinin de ötesine geçerek ‘ilham perisi’ dediği erkek ve kadın modelleriyle fiziksel temas yoluyla kurduğu etkileşimi fotoğraf ve video olarak sunuyor. Sergideki yerleştirmede modellerin sanatçı tarafından çekilmiş fotoğrafları, sanatçıyla öpüşme fotoğrafları ve öpüşmelerinin videoları yer alıyor. Modellerin resimlerinde ‘güzelliği arayan bir fotoğraf sanatçısı’ olarak davranan sanatçı, performans bölümünde işin içine bizzat girdiği için, hem kamerayı kontrol eden hem de önünde olan kişi olarak gerçekçiliğin tam ortasında konumlanıyor. Öpüşme, sanatçı ve modeli arasında yansıtıcı bir ayna gibi görev yapıyor, cinsel öğeler barındırmasına rağmen doğrudan seksle ilgili olmayan bu deneyimde, sanatçı öpüşme evresine dek tüm sahneyi kontrol altında tutuyor. Fakat öpüşme sırasında ilham perisi ile sanatçı arasında tutkulu bir alışveriş gerçekleşiyor ki, bu noktada kontrolün kimde olduğu biraz karışıyor.
Esra Rotthoff, dünyanın çeşitli yerlerinde fotoğraf sergileri yapmış olan Berlin merkezli bir sanatçı. Berlin Sanat Üniversitesi’nden mezun olan ve ‘Phd’ derecesi alan Esra Rotthoff, aynı zamanda The Red Dot Ödülü (2006, 2008), The IF-Award (2008, 2009), Canon Professional Ödülü (2009), Sappi Ödülü (2010), Gute Plakate Ödülü (2012) gibi birçok ödülün de sahibi. Gerçek dünyada, gerçek mekânlarda önceden tasarladığı veya spontane bir şekilde kurduğu setlerde çalışan sanatçı, İstanbul ’da iki aylık ‘artist residency’ programının ardından geçen yıl Contemporary İstanbul 2012’de işlerini gösterme imkânı bulmuştu.
Esra Rotthoff’ın ‘İlham Perisi/Aşna Fişne’ sergisi 2 Kasım’a kadar The Empire Project’te. Tel 0212 292 59 68