Sanatın devleri bu adada

Sanatın devleri bu adada
Sanatın devleri bu adada
Louvre ve Guggenheim gibi dev müzelerin de yer alacağı bir sanat adası olarak tasarlanan Şaadiyat Adası'nda yapılan Abu Dhabi Sanat Fuarı'nın Türkiye'den tek konuğu 'Yükselen Galeriler' kategorisinde davet edilen CDA-Projects'ti
Haber: TUBA PARLAK / Arşivi

7-10 Kasım tarihleri arasında yeni mekanı Şaadiyat Adası'nda 20 ülkeden 50 seçkin galerinin katıldığı Abu Dhabi Sanat Fuarı'na 'Yükselen Galeriler' kategorisinde davet edilen CDA-Projects, güncel Türk sanatındaki çeşitliliği örnekleyen seçkisiyle damgasını vurdu.

Galerinin fuar standında Türkiyeli sanatçılardan Azade Köker, Aslı Torcu, Burçak Bingöl, Özlem Şimşek, Fırat Neziroğlu, Ahmet Elhan, Nazlı Eda Noyan, Elif Varol Ergen ve Zeynep Kayan vardı. Bunlara ek olarak şu anda Arter'deki 'Hamle' sergisinde dört işi gösterilmekte olan Iraklı video sanatçısı Adel Abidin bir, CDA-Projects'in kardeş galerisi Galeri Zilbermanda geçtiğimizi aylarda gerçekleşen 'Tessellation Makeup' sergisinin küratörlüğünü yapan Janet Belotto da iki işiyle seçkide yer aldı. Seçkinin en dikkat çekici işlerinden biri Burçak Bingöl'ün ilk defa Abu Dhabi sanat Fuarı'nda görücüye çıkan 'Maneuverability' (Manevra Kabiliyeti) adlı heykel çalışması. Kara taşıtlarının cam suyu haznelerinden kalıplanmış altın kaplama seramikten imal edilmiş üç parçadan oluşuyor.

Sanatın dışındaki bir objenin sanatın alanına dahil edilmesine dair uzun soluklu trendin bir parçası olan çalışma içeriğindeki malzeme itibariyle de sanat ticareti kavramına alaycı bir eleştiriyi de yansıtıyor. “ Atatürk Oto Sanayi Sitesi'nde yine başka bir sanat projesi için malzeme bakmaya gittiğimde cam suyu haznelerini gördüm. Ilk anda, motorun içindeki boşluklara sığmaları gerekliliğinden dolayı aldıkları amorf şekil çok ilgimi çekti. Bunlar aslında seramik sanatınının temelinde yer alan kap geleneğinin bir yansıması olarak tahayyül edilebilir. Hani seramik deyince akla hemen kap gelir ya… Bu su hazneleri de bir yerde modern anforalar. Ancak aldıkları şekil itibariyle gözlemliyoruz ki, fonksiyonları şekillerinin önüne geçmiş. Sanatta ise form bizim için en önemli şeydir, bu su haznelerinde ise kullanım amacının formu tamamen yerle bir ettiğini görüyoruz ki bu bence sanatsal açıdan ilginç bir tema” diyor Burçak Bingöl işleri için. Şaadiyat Adası, Abu Dhabi Kültür Otoritesi tarafından şehrin yeni kültür merkezi olarak tahayyül edilen ve yeni yeni imar edilmekte olan özel bir adacık bir otoyol bağlantısıyla ana karaya eklemlenen bu yeni merkezde yakın zamanda Guggenheim ve Louvre müzelerinin Birleşik Arab Emirlikleri kolları açılacak.

Adadaki kültürel canlılığa katkıda bulunması için anakarada Emirates Palace'da düzenlenegelen fuar bu seneden itibaren Şaadiyat Adasında Manarat Al Saadiyat adlı yeni binasında yer alacak. Abu Dhabi Sanat Fuarı'nın dünyaca ünlü galerilerin katılımına bağlı doluluğu belli oranda stand kirası talep etmeyişinden kaynaklansa da Kültür ve Turizm Otoritesi'nden sağlanan büyük kaynağı da göz ardı etmemek gerekiyor. Bu sayede fuarı sadece klasik sanat fuarı çizgisinin dışına çıkartarak pek çok yan etkinlikle zenginleştirmeleri mümkün oluyor.

Bu yan etkinlikler arasında bu sene pek çok galerinin standında işleri yer alan Anish Kapoor ve Lisson galeri standında beş işiyle yer alan Marina Abramovic'in katıldığı sanatçı konuşmaları ve Norman Foster, Jean Nouvel ve Frank Gehry gibi dünyaca ünlü mimarların katılımıyla gerçekleşen ve yakın zamanda Şaadiyat Adası'nda yapılamsı planlanan müze projelerinin tartışıldığı bir mimarlık paneli vardı. Ayrıca fuarın bitiminden sonra da devam edecek ve 2012 Ocak ayına kadar açık kalacak.

'Art&Talks&Sensations' adlı sergi de fuara eşlik eden yan aktivitelerden biri. Fuarın stand açan dünyaca ünlü galerilerden Gagosian Gallery standında Jeff Koons, Franz West, Dan Colen, Richard Artschwager ve Robert Rauschenberg'in işlerini sergilerken, ona rakip olan Lisson Gallery Marina Abramovic, Julian Opie ve Anish Kapoor ile şova katılmış. Edward Tyler Nahem Gallery'nin standında John Chamberlain'ın 'Karankawas Şelaleleri' ve Sam Francis'in 'Amerika' adlı işi göze çarpanlar arasındaydı.

Kukye Gallery & Tina Kim Gallery standı ise fuarın en zengin standlarından. Ghada Amer, Alexander Calder, Anish Kapoor, ve tüm alanın tek Gerard Richter'iyle oyuna katılan galerinin standındaki en göze çarpıcı iş ise Bill Viola's 2005 yılı videosu 'Tempest' (Fırtına). Hauser&Wirth Gallery Louise Bourgeois'nın pembe Portekiz mermerinden imal heykeli 'Untitled' ve Subodh Gupta's Jeff Koons'un 'Puppy (Vase)' işinden ilham alarak ürettiği 'Jeff The Koons' adlı heykeliyle dikkatleri üstüne çekiyor. Hauser&Wirth'in yakınında yer alan iddialı rakip ise Damien Hirst'ün 'Spot Paintings Series'dan (Nokta Resimleri Serisi) bir parça, Sol Lewitt'in 'Folding Screen' (Katlanan Ekran) ve 'Vertical Brushstrokes' (Dikey Fırça Darbeleri) ile Robert Indiana'nın 'Love' (AŞK) and 'Hope' (Umut) heykellerinin küçük ölçekli edisyonlarını sergileyen Waterhouse&Dodd Gallery.