Sanatın yeni adresi

Akbank kapsamındaki tüm kültür sanat etkinlikleri artık Beyoğlu'ndaki Akbank Kültür Sanat Merkezi'ne bağlı. 2001 yılının Kasım ayından beri buranın restorasyonu sürüyordu.

Akbank kapsamındaki tüm kültür sanat etkinlikleri artık Beyoğlu'ndaki Akbank Kültür Sanat Merkezi'ne bağlı. 2001 yılının Kasım ayından beri buranın restorasyonu sürüyordu. Kapıdan içeriye adımını attığı an, insanı modernizmin doruklarına taşıyan altı katlı binanın giriş katında önceden bir Akbank şubesi yer alıyordu. Bu kültür sanat merkezinde hiçbir ticari amaç güdülmediği için, ilk iş olarak şube binadan çıkarılmış. Mimar Eren Talu tarafından tasarlanan yeni mekân daha fazla sayıda insanı buraya çekecek gibi gözüküyor.
Binanın her katı baştan yapılmış. Toplamı 450 metrekare olan ve plastik sanatlara ayrılan giriş katı ile birinci kat, tek sergi amaçlı kullanıldığı gibi, ayrı ayrı sergilere de ev sahipliği yapabiliyor. Giriş katı bir showroom işlevi de görüyor. Bir projektörün yer aldığı salonda, enstalasyonlar da sergilenebiliyor.
135 kişilik 'çok amaçlı sergi salonu'nun yer aldığı ikinci katta konserlerden tutun da söyleşilere, dia gösterilerine, DVD gösterimlerine, panellere ve tiyatro oyunlarına kadar yıl boyunca, her gece canlı bir etkinlik düzenlenecek.
Üçüncü katta ise, baskı atölyesi yer alıyor. Sanatı gençlerle paylaşmak için mekanda yıl boyunca workshoplar düzenlenecek. Bunlara katılacak gençleri merkezin komisyonu seçiyor. Akbank Kültür Sanat Merkezi'nin yöneticisi Miriam Dinç, ticari bir amaçları olmamakla beraber, workshopların maliyetini çıkarmak için sadece kağıdı ve boyayı karşılayacak bir ücret talep edeceklerini söylüyor.
Dördüncü kat, cafe, müzik dinleme odası ve kütüphaneye ayrılmış. Burada 1400 adet hard diske kayıtlı CD var ve dokuz kişi aynı anda aynı albümü dinleyebiliyor. Kütüphanede de sanat, tarih ve mimarlık konularında kitaplar yer alıyor.
Altıncı katta Zeynep Tanbay'ın dans stüdyosu yer alıyor. Burada 'Zeynep Tanbay Dans Projesi'nin yanında workshoplar, açık provalar, söyleşiler, video gösterimleri ve genç koreograflarla çalışmalar yapılıyor.
M.Ç.
Tel: (0 212) 252 35 00-01