Sanatla iç içe yemek

Proje4L'den bir camla ayrılan To.be Contemporary Cuisine, Hıfzı Moravalı ve Muhtar Alemdar ortaklığında açılmış.
Haber: MELİS DANİŞMEND / Arşivi

Proje4L'den bir camla ayrılan To.be Contemporary Cuisine, Hıfzı Moravalı ve Muhtar Alemdar ortaklığında açılmış. Artık İstanbul'un en ünlü aşçılarından biri sayılan Carlo Bernardini ise yemek konusunda danışmanlık yapıyor. Restoranın mutfağı için "Güncel mutfak," diyen Moravalı, tekstilcilikten restoran işletmeciliğine oradan da restoran sahipliğine geçmiş.
"Gökten düşme restorancı oldum," diyor. Krizde tekstil işleri iyi gitmeyince, arkadaşı Carlo Bernardini'yle Circus'ın mutfağına staj için girip çıkan, 15 gün sonra da restoranın müdürü olan Moravalı, şu anda da kendi restoranının sahibi. Muhtar Alemdar ise uzun yıllar yurtdışında kaldıktan sonra İstanbul'a gelmiş ve bu işin içine girmiş.
New York'ta gibi
To.be, kocaman plazalar arasında, geniş girişi, yüksek tavanları ve modern dekorasyonuyla, İstanbul'dan ziyade New York ya da Londra'daki bir restoranı andırıyor. Zaten müşteriler de To.be için "New York'da bir restoran gibi," diyorlar. Sade dekorasyonu, Buz, Vogue gibi ünlü restoranların da bu kadar konuşulur olmasını sağlayan Mahmut Anlar tarafından yapılmış. To.be'nin isim babası ise Can Onat. Mimar Sinan Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Onat "Madem sanatla iç içesiniz, To.be olsun. Sanat da To Be'den çıkıyor," demiş ve restoranın adı belirlenmiş. "Tobe diye okuyup Japon restoranı zannedenler de oluyor," diye ekliyor Moravalı. Restoranın, Proje4L'den camla ayrılmış olması, yemek yerken (biraz uzaktan da olsa) sergi de izleyebilme fırsatını yaratıyor. Özellikle "Vaktim yok," diyenler için birebir.
Yemek fişi geçiyor
To.be'nin en çok tutulan yemekleri ise domates ve rokalı risotto ile arpacık soğan ve biberiyeli patates üzerinde ızgara bonfilesi. Doluluk oranı, özellikle öğle saatlerinde oldukça artıyor. Bunun nedeni, tabii ki restoranın içinde bulunduğu "plaza cenneti." Zaten müşteri kitlesinin daha çok şirket yöneticileri ve çalışanlarından oluştuğunu söylüyor Moravalı. "Fakat," diyor
"Fiyatlarımız çok pahalı değil,. Ticket ve Sodexho geçiyor. Hatta şirket yöneticileri bile Ticket'la ödeme yapıyorlar." Çevredeki iş merkezlerinin yanı sıra Nişantaşı'ndan bile öğle yemeği için gelenlere rastlanıyormuş.
Parti zamanı
To.be, iki katlı. Üst katta, asıl mağazası Nişantaşı'nda bulunan e.la var. Bu katta, ortadaki masalarda yemek de yenebiliyor. Moravalı, bu ay içinde iki parti düzenleyeceklerinden bahsediyor. "Fransız DJ Ajan çalacak ve mutfaktan da enteresan yemekler çıkacak." Restoran bu sezon için sadece perşembe ve cuma günleri açık. Gelecek sezon, pazar hariç her gün açık olacak. Yazın ise sadece öğle yemekleri için açılacak. 60 kişilik restoranın otopark sorunu da yok. Arabayla gelmeyenler için ise birkaç adım ötede metro var.
Tel: (0212) 280 87 24-280 09 50
Adres: Harmancı Sok. Harmancı Giz Plaza Levent