'Sanatta bağımsız fikir taraftarıyım'

'Sanatta bağımsız fikir taraftarıyım'
'Sanatta bağımsız fikir taraftarıyım'
Robert Redford, kurucusu olduğu Sundance Channel'ın lansmanı için İstanbul'a geldi. Redford'a göre bağımsız filmlerin Türkiye'ye getirilmesi için önemli bir adım atıldı.
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

“Seyahat etmeye 18 yaşında başladım. O zamanlar belli ülkelere gitmek zordu. Tabii ki param da yoktu. Sonra kariyerime başladım, aile kurdum. Yine gezme imkânım kısıtlıydı, bunu Sundance vasıtasıyla yapabiliyordum. Şimdi ise bu kanal 25 ülkede yayımlanıyor. Ve ben bu sayede pek çok ülkeyi ilk kez ziyaret edebildim. Bunlardan biri de Türkiye . Canlı kültür ve sanat yaşamıyla tanınan bu ülkeyi Sundance Channel’in yayına başlamasını kutlamak üzere ziyaret etmek ise benim için onur...”
İstanbul , bugün Hollywood’un yıldız bir ismini ağırladı. Oscar ödüllü oyuncu Robert Redford bağımsız filmleri televizyonla buluşturan Sundance Channel’ın Türkiye lansmanı için İstanbul’a geldi. Türkiye’de olmaktan dolayı yaşadığı mutluluğu bu sözlerle dile getiren Redford, basının karşısına çıkarken, bu ziyaretle hem Türk sinemasının dünyaya açılmasını, hem de bağımsız dünya filmlerinin Türkiye’ye getirilmesi için önemli bir adım atılmasının heyecanını yaşadığını söyledi.
Her ne kadar kanal 26 Kasım’da yayına girse de Redford, Türkiye merakının çok önce başladığını anlatıyor. Hatta kanalın kurulmasından çok daha önce adımlar atılmış: “Birkaç sene önce İstanbul’da senaryo laboratuvarı kurduk. Sundance’ten birilerini gönderdik ve danışmanlarımız İstanbul’da faaliyet gösterdi. Türkiye’den filmleri Sundance Festivali’ne götürmeye çalıştık. Aramızda bir alışveriş zaten vardı.”
Dünyanın en önemli bağımsız film festivalinin kurucusu olan Redford, bu mücadelesinin bir yaşam tarzı olduğunu dile getirerek, “Bağımsız düşünce taraftarıyım. Sanatta da ‘bağımsız fikir’ olması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden de bu yönde adım atan sanatçıları desteklemek, onların eserlerini geniş bir izleyici kitlesine ulaştırmak hedefliyoruz” diyerek geliş amacını da özetlemiş oldu.