Sandviçimiz de AB'ye giremiyor

Yeni yılla birlikte, yeni bir uygulama başlatan Avrupa Birliği (AB), 'AB standartlarına uygundur' sertifikası bulunmayan peynirli ve etli sandviçlere kadar her...
Haber: DUYGU LELOĞLU / Arşivi

BRÜKSEL - Yeni yılla birlikte, yeni bir uygulama başlatan Avrupa Birliği (AB), 'AB standartlarına uygundur' sertifikası bulunmayan peynirli ve etli sandviçlere kadar her türlü et ve süt ürünlerini sınırlarından içeriye sokmama kararı aldı.
Türkiye'deki şarbon hastalığı nedeniyle uzun süredir her türlü et ve süt ürünlerine ithalat yasağı getiren AB, artık bu ürünlerin kişisel kullanımına bile hoşgörü göstermeyecek. 1 Ocak'ta yürürlüğe giren bu yeni uygulama özellikle, AB'ye yolculuk yapan Türkleri yakından ilgilendiriyor. Gurbetçiler de Türkiye'den dönüşte kilolarca peynir götüremeyecek.
AB Komisyonu'nun tüketici sağlığından sorumlu sözcüsü Beate Geminder, yıllardır AB sınırlarından süt ürünlerini rahatlıkla geçiren gurbetçilere bundan sonra hiçbir tolerans gösterilmeyeceğini söyledi.
Geminder, sadece 'peynirli ve etli' sandviçlere yasak getirildiğinin altını çizerek, 'sebzeli sandviçe' herhangi bir yasak uygulanmadığını sözlerine ekledi. AB'nin sandviç yasağı, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok üçüncü ülkeyi kapsıyor.
Uçak yolculuğu sırasında yanında etli veya peynirli sandviç bulunduranlar, bunları uçakta yemek zorunda. Aksi halde sandviçleri, AB'ye giremeyecek. Yiyeceklerini sokmakta ısrarlı edenler ise 'AB standartlarına uygundur' belgesi almak zorunda kalacak.