Sanılandan daha hızlı eriyoruz!

Sanılandan daha hızlı eriyoruz!
Sanılandan daha hızlı eriyoruz!

7-18 Aralık?taki İklim Zirvesi için hazırlanan rapor, erime hızının 2007?deki raporda belirtilenden yüzde 40 daha fazla olduğunu gösterdi. Isınma, buzulların kopuşuna da sebep oluyor. FOTOĞRAF: AFP

ANKARA  -  26 bilim insanı tarafından Kopenhag’da düzenlenecek İklim Zirvesi için hazırlanan yeni bir iklim raporu, dünyanın ikliminin bugüne kadar tahmin edilenden çok daha hızlı ve çok daha etkili değiştiğini ortaya koydu.
Yeni rapora göre, Grönland ve Antarktika’daki buzullar tahminlerden çok daha hızlı eriyor ve dünyadaki ortalama sıcaklığın çok kısa bir zaman içinde 7 derece artması bekleniyor. Rapor, buzulların erime hızının daha önceki raporlarda çok büyük ölçüde yanlış hesaplanmış olduğunu ortaya koyuyor. Çalışmaya göre Antarktika’da son üç yılın yaz mevsiminde yaşanan erime hızı, Birleşmiş Milletler’in en son 2007’de yayımladığı Dünya İklim Raporu’nda belirtilen ortalama hızdan yaklaşık yüzde 40 daha fazla.

En sıcak beş yıldan biri
İngiltere’deki Meteoroloji Merkezi de 150 yıl önce kaydedilmeye başlanan sıcaklıklarla karşılaştırıldığında, bu yılın en sıcak beş yıldan biri olacağı sonucuna varıldığını belirtti. Merkez, yıl sonuna kadar istisnai bir soğuk dönem yaşanmadığı takdirde bu yılın sıcaklığının, geçen yılın sıcaklık ortalamasının çok üzerinde olacağını açıkladı.
Öte yandan İngiltere İklim Değişikliği Araştırma Birimi’nin başkanı Phil Jones’un araştırmacıların bilimsel verileri gizlediğini gösteren e-maillerinin basına sızmasıyla ortaya çıkan skandalda yeni bir boyuta geçildi. Bir Rus internet sitesi, aralarında bir Amerikan iklimbilimcinin son yıllarda küresel ısınmanın etkilerinin yokluğunu bilimcilerin açıklayamamasını gülünç olarak yorumladığını içeren yeni bir e-postanın da yer aldığı birçok e-postayı yayımladı.
Dünyanın önde gelen çevrecilerinden George Monbiot, e-posta skandalıyla gündeme gelen Prof. Phil Jones’un istifa etmesi gerektiğini öne sürdü. (The Daily Mail, aa, bbc)