Sansürsüz 'Mavi Kitap' tanıtımında fikir tartışması

Sansürsüz 'Mavi Kitap' tanıtımında fikir tartışması
Sansürsüz 'Mavi Kitap' tanıtımında fikir tartışması

İngiliz Lord James Bryce ve tarih profesörü olan Arnold Toynbee tarafından kaleme alınan kitabı İngiliz Lordlar Kamarası üyesi Lord Avebury ile tarihçi Ara Sarafian tanıttı.

Mavi Kitap'ın tanıtımında kitabın içeriği konusunda tartışma çıktıANKARA - İngiliz Lord James Bryce ve tarih profesörü olan Arnold Toynbee tarafından kaleme alınan ve kamuoyunda "Mavi Kitap" olarak bilinen "Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermenilere Yapılan Muamele 1925-16" kitabın Türkçe "sansürsüz basımı" düzenlenen toplantı ile tanıtıldı.
İnsan Hakları Derneği Genel Merkezindeki tanıtım toplantısına, kitabın Türkçe çevirisini gerçekleştiren İngiliz Lordlar Kamarası üyesi Lord Avebury ile Gomidas Enstitüsü’nden Türkiye asıllı Ermeni tarihçi Ara Sarafian katıldı.
Kitaba ilişkin bilgi veren Avebury, kitabın Türkiye açısından tarihsel bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Avebury, uzun yıllar önce dönemin TBMM başkanının, İngiliz parlamentosuna mektup yazarak kitabın geri çekilmesini talep ettiğini, İngiliz parlamenterlerin de TBMM’nin bütün üyelerine mektup yazarak, karşılıklı diyalog ile konunun tartışılmasını istediğini belirterek, hiçbir Türk parlamenterin mektuba cevap vermediğini söyledi.
Avebury, kitabın Türkçe’ye çevrilmesinin ardından yeni bir diyalog ortamı oluşturulacağını da ifade ederek, "Tarihini kabul etmeyenler bunu tekrarlamak durumundadır. Bütün ülkelerin karanlık dönemleri vardır. Britanya kraliçesi Hindistan’dan, Britanyalı parlamenterler de İrlanda halkından özür dilediler" dedi.
Tarihçi Sarafian da "Mavi Kitap" ile resmi Türk tezlerinin tartışmaya açıldığını belirterek, kitabın TBMM üyelerine gönderileceğini, milletvekillerinin kitabı okuduktan sonra değerlendirme yapması gerektiğini söyledi.
Toplantıya katılan Avustralya Gelibolu Dostluk Derneği Kurucu Başkanı Gül Arslan ve bazı Türk tarih araştırmacıları da kitabın "büyük yanlışlarla dolu" olduğunu savundu.
Arslan, Avustralyalıların, Türklerden "adil savaşçı" olarak söz ettiklerine işaret ederek, buna ilişkin Avustralya kaynaklarını gösterdi. Avustralya kaynaklarında "Ermeni iddialarının hiçbiri doğru değil, çünkü biz Türklerle savaştık" şeklinde ifadeler yer aldığını anlatan Arslan, Türklerin, 2006 yılında Avustralya’da "saygıdeğer düşman" olarak adlandırıldığını belirtti.(aa)