Sapık baba Fritzl artık mahkemenin ellerinde

Sapık baba Fritzl artık mahkemenin ellerinde
Sapık baba Fritzl artık mahkemenin ellerinde

?Kanlı? bebekler taşıyan bir grup, mahkeme önünde Fritzl?ı protesto etti. FOTOĞRAF: REUTERS FOTOĞRAF: AFP

SANKT PÖLTEN - Avusturya’da kızı Elisabeth’i evinin bodrumuna kilitleyerek 24 yıl boyunca tecavüz eden ve kızından yedi çocuk sahibi olan 74 yaşındaki sapık baba Josef Fritzl’ın yargılanmasına dün başlandı. Avusturya’nın Sankt Pölten kentinde görülen dava, dün sabah saat 09.30’da basına ve kamuoyuna kapalı olarak başladı.
Medyanın ve davayı takip eden kişilerin yoğun ilgisiyle başlayan ilk duruşmada Fritzl, ‘ensest ilişki ve özgürlüğü kısıtlama’ suçlarını kabul ettiğini söyledi. 27 sayfalık iddianamenin okunmasının ardından yargıcın sorularını yanıtlayan baba tecavüz, köleleştirme ve cinayet suçlarını kabul etmediğini söyledi. Fritzl, kızının doğurduğu bebeklerden birini öldürdüğü iddiasıyla cinayetten de yargılanıyor.

‘Annem istemedi, hiç sevmedi’

Mühendis olan ve çocukları kapattığı garajın kapılarını kendi geliştirdiği bir özel güvenlik sistemiyle kontrol eden Josef Fritzl, bütün bunları yapmasının sebebinin ‘kötü geçen çocukluğu’ olduğunu söyledi. “Annem beni istemedi, beni doğurduğunda 42 yaşındaydı ve beni hiç sevmedi” derken sesi titreyen Fritzl, sürekli jüriye dönerek onlara, “Sevgili jüri üyeleri” diye seslendi ve cinayet işlemediğini söyledi.
Mahkemeye gri bir takım elbiseyle katılan Fritzl, duruşma başlayana kadar da yüzünü mavi büyükçe bir klasörle kapatmaya çalıştı. Fritzl’ın duruşma öncesinde açıklama yapan avukatı Rudolf Mayer, müvekkilinin diğer suçlarını kabul ettiklerini ancak cinayet suçlamasına karşı çıktıklarını söylemişti. Duruşma salonuna iddianamenin okunmasını izlemek üzere alınan 90 kadar gazetecinin, sanık ve kurbanların ifadelerine ilişkin haber yazmalarına da yasak getirildi. Sankt Pölten eyalet mahkemesi yetkilileri, iddianamenin okunmasını izlemek üzere salona alınan gazetecilerden, sanık ve tanık ifadeleriyle savcının sunacağı delillere ilişkin haber yazanların altı aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılacağını açıkladı. 

‘Medya kurbanları incitiyor’

Avukatı en fazla yedi yıl hapis cezası beklediğini söylese de Fritzl için ömür boyu hapis cezası isteniyor. Yargılamanınsa cuma günü sona ermesi bekleniyor.
Bu arada mahkeme binası önünde toplanan bir grup, Fritzl’ı protesto etti. Ellerinde kan süsü verilmiş kırmızı boyayla boyanmış oyuncak bebekler taşıyan protestocu grup, ‘Katil Fritzl’ diye slogan attı. Protestocular, medyaya da sataşarak, “Bu iğrenç konuyla reytinglerinizi artıracaksınız ve mutlu olacaksınız, kurbanları incitiyorsunuz” diye gazetecilere bağırdı.
Dava, 10 yaşındayken Viyana’da Wolfgang Priklopil tarafından kaçırılıp sekiz yıl ses geçirmez hale getirilmiş hücrede tutsak olan ve 2006’da kaçmayı başaran Natascha Kampusch’u da hatırlatıyor. (afp, aa)