'Saplantılı şekilde yeni ve taze şeyler arıyoruz'

'Saplantılı şekilde yeni ve taze şeyler arıyoruz'
'Saplantılı şekilde yeni ve taze şeyler arıyoruz'
House müziğin son 10 yılına damga vuran Glasgowlu ikili Silicone Soul, bu gece (9 Mart Cumartesi) Kiki Ortaköy sahnesinde. Grupla kısa bir söyleşiye buyrun.


İlk olarak 1998’de Soma Quality Recordings’le tanıdığımız Glasgow’lu ikili Craig Morrison ve Graeme Reedie, nam-ı diğer Silicone Soul, son 10 yılda house müziğe damga vuran isimlerden. Özellikle 2001 yılında piyasaya sürdükleri ‘Right On’ adlı parçayla çok sayıda müzik listesinde bir numara olan ikilinin, dört albümü var. 2012’de, kült haline gelen şarkılarının yeni versiyonları ve miks’lerinden oluşan ‘The Soma 20 Remixes’ adlı bir derleme yayımladılar. Birçok festivalde ana grup olarak sahneye çıkan Silicone Soul, aynı zamanda birçok kulüpte resident DJ’lik kariyerlerine devam ediyor.
İkili 2001’de yaptıkları hızlı çıkışın ardından 2003 yılında kendi plak şirketleri olan Darkroom Dubs’u kurdu. Geçtiğimiz ay üçüncü albüm miks’ini yayınlayan Darkroom Dubs’ın birbirinden farklı sanatçılar ve fikirler üzerinden ilerlediğini görüyoruz. Darkroom Dubs şirketinde AFFKT, Extrawelt, H-Foundation, Kellerkind, Los Suruba, Alex Niggemann, Sebo & Madmotormiquel, Compuphonic, Gary Beck ve daha birçok prodüktörden oluşan kalabalık bir aile söz konusu. Kısaca Darkroom Dubs organik, karanlık ve bir bakıma sürekli değişen ruh halinde olan şarkıların en tanınmış markalarından.
2013’te plak şirketlerinin 10. yılını kutlayan Silicone Soul, Avrupa turnesine İstanbul ’u da ekledi. Bu gece (9 Mart Cumartesi) Kiki Ortaköy’de olacak grupla kısa bir söyleşi...

Öncelikle Darkroom Dubs’ın 10. yılını kutlarız.
Gerçekten çok teşekkürler.

Albümlerinizin uzun ömürlü olmasını neye bağlıyorsunuz?
Çoğu DJ’in doğası gereği saplantılı bir şekilde yeni ve taze şeyleri aradığını varsayıyorum. İyimser ve planlı bir şekilde çalışmaya başlıyorsunuz fakat sonrasında inişlerini ve çıkışlarını görüyorsunuz. Depo yangınları, yasa dışı şarkı indirme ve diğer öngörülmeyen aksilikler… Bu noktada odaklanarak ve kararlı bir şekilde devam etmek gerekiyor. Devam eden bir tutku ile çalışmak, bağlılık ve işini ciddiye almak bizim için her şeyden önemli.

Darkroom Dubs’tan çıkan bir parçanın uygun olup olmadığına karar verirken en çok neye önem verirsiniz?
Genelde müzikal açıdan farklılıkları olan parçalar, kalabalıktan sıyrılıyorlar. Bizi mutlu eden, heyecanlı parçaların yanında gerçekten derin izler bırakan ağır parçalar da yer bulabiliyor. Bizim için çeşitlilik iyidir.

Son olarak, 2013 yılında ‘House’ müziğin geldiği nokta hakkında ne düşünüyorsunuz?
Biz oldukça pozitifiz, House müziğin içinde birçok güzel ve farklı line var. DJ Koze, Robag Wruhme, Kollektiv Turmstrasse, Pachanga Boys & Daniel Avery en güzel örnekleridir.

Silicone Soul, bu gece (9 Mart Cumartesi) Kiki Ortaköy’de.


  ETİKETLER:

  İstanbul

  ,

  Müzik

  ,

  Line

  ,

  Aile

  ,

  Avrupa

  ,

  Gece

  ,

  ruh

  ,

  Karanlık