Saramago'dan torpilli, yıldız kadrolu

Saramago'dan torpilli, yıldız kadrolu
Saramago'dan torpilli, yıldız kadrolu
İstanbul Film Festivali'nde günün (12 Nisan) Akbank Galası yıldız faktörü avantajından 'Düşman'... Sadece başroldeki Jake Gyllenhaal'dan değil, 'İçimdeki Yangın', 'Tutsak' gibi filmleriyle kendine bir takipçi kitlesi yaratan Quebec'li yönetmen Dennis Villeneuve'den ve hikayenin uyarlandığı Jose Saramago romanından da torpilli 'Düşman', bu seneki festivalin unutulmaz gerilim deneyimlerinden biri olabilir.

DÜŞMAN/ ENEMY
Yönetmen: Denis Villeneuve/ Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Mélanie Laurent, Isabella Rossellini / Kanada, İspanya / 2013 / 90 dakika
12 Nisan 21.30 Atlas/ 13 Nisan 19.00 City’s/ 17 Nisan 21.30 Rexx/ 19 Nisan 13.30 Atlas
Denis Villeneuve ve Jake Gyllenhaal’ın bu yılki ve festivaldeki ikinci ortaklığı, José Saramago’nun bizde de yayımlanan ‘Kopyalanmış Adam’ isimli romanının bir uyarlaması. Üstelik Gyllenhaal bu kez bir değil, iki karakter canlandırmakta. Tarih öğretmeni Adam, bir gün izlediği filmde kendisine tıpatıp benzeyen bir adam görür. Bu oyuncunun izini sürmeye başladıkça da gizemli ve ürkütücü bir dünyanın içine çekilir. İlk gösterimi Toronto Film Festivali ’nde gerçekleşen ve özellikle atmosferiyle beğeni toplayan Düşman’ı Cronenberg, Lynch, Nolan, De Palma gibi yönetmenlerin filmleriyle karşılaştıran eleştirmenler olmuştu.
2013 Courmayeur Noir En İyi Film