Şarap dünyası İzmir'de

Şarap dünyası İzmir'de
Şarap dünyası İzmir'de
Dijital Şarap İletişimi Konferansı'na dünya şarap camiasından pek çok ünlü isim katılıyor

Bugün başlayan Dijital Şarap İletişimi Konferansı'na dünya şarap camiasından ünlü isimler katılıyor. Aralarında seçkin gazetelerin köşe yazarları, editörler, blogger'lar ve şarap üstadlarının (Master of Wine) bulunduğu kişiler, İzmir'deki etkinlikte yer alıyor. İşte konferansa katılan ünlü isimler, kurumlar ve dergiler...

Elin McCoy, Bloomberg News Editörü (ABD) 

McCoy ABD’lerinin önde gelen bol ödüllü şarap yazarlarından. Bloomberg News’in editörü olan McCoy’un son kitapları “ The Emperor of Wine: The Rise of Robert M. Parker, Jr. ve the Reign of American Taste”
http://elinmccoy.com 
 
Andrew Jefford, The World of Fine Wine dergisi editörü ve Decanter Magazine köşe yazarı (İngiltere, Fransa) 
İngiltere’nin ve dünyanın en saygın şarap ve gurme dergisi olan Decanter’in bol ödüllü ve deneyimli yazarı. Bir kez Glenfiddich Awards ve üç kez üst üste Roederer Awards kazanan Jefford Decanter yanı sıra The Financial Times, The Times, The Guardian, Scotland on Sunday, WINE, Decanter, World of Fine Wine, Gourmet Traveller Wine (Australya), “Which? Wine Monthly”, The Spectator, Time Out, BBC Good Food, British Airways High Life, Food and Travel Magazine, Waitrose Food Illustrated, The Field, Off-Licence News, EatSoup, The Morning Advertiser, ‘just-drinks.com’ için de yazıyor. 

Suzanne Mustacich, Wine Spectator ve Wine Business International köşe yazarı (Fransa, ABD) 
‘Wine Spectator’ ve ‘Wine Business International’ yazarı olan Mustacich Bordeaux’da yaşıyor ve Fransa’nın en köklü haber ajansı olan AFP için İngilizce yazılar yazıyor. 

Lisa Shara Hall, Wine Business Monthly editörü (ABD) 
ABD’nin en çok okunan profesyonellere yönelik şarap dergisi Wine Business ABD’de 7 bin şarap üreticisine ve 3 bin bağcıya ulaşıyor. Lisa Sara Hall’un editörlüğünü yaptığı gruba ait üç yayının (Wine Business Monthly, Wine Business Insider and Winebusiness.com) yani sıra kendisi The Oxford Companion to Wine, The Hugh Johnson/Jancis Robinson World Atlas of Wine kitaplarına katkı vermekte ve Decanter dergisinde yazıları yayınlanmaktadır. 

Alder Yarrow, vinography.com (ABD) 
Dünyada ilk profesyonel şarap bloggeri olan ve San Francisco Magazine tarafından ‘The Wine World’s Brightest Cyberstar’ olarak tanımlanan ABD’nin en çok takip edilen kanaat önderi Yarrow aynı zamanda ‘Sommelier Journal’ dergisinin editorial yönetim kurulunda 800 sayfalık dünyanın en kapsamlı şarap ansiklopedisi olan Opus Vino ve Jancis Robinson.com yazarları arasında. Web sitesinin aylık okuyucu sayısı 99.840.
 
Jamie Goode, wineanorak.com (İngiltere) 
İngiltere’nin en çok takip edilen ve kanaat önderi olan şarap yazarı olan Goode The Sunday’ın Express’in şarap yazarı. ‘2007 Glenfiddich Wine Writer Ödülü’ ile ödüllendirilen Jamie Goode’nin en çok okunan kitaplar listesine giren kitapları ‘Authentic Wine: Toward Natural and Sustainable Winemaking 2011’ ve ‘The Science of Wine: From Vine to Glass 2006’. 
  
Tony Aspler, tonyaspler.com (Kanada)   
Kanada’nın Tuğrul Şavkay’ı demek kendisini kısaca anlatır. Son 30 yıldır şarap ve yemek konularında yazılar yazan Aspler’in 16 kitabı bulunuyor. Bu kitaplar arasında özellikle öne çıkanlar The Wine Atlas of Canada, Vintage Canada, The Wine Lover’s Companion, The Wine Lover Cooks ve Travels With My Corkscrew. Tony’nin son kitabı Tony Aspler’s Cellar Book. 2007’de Kanada’nin en yuksek nişanı olan ‘Order of Canada’ ile ödüllendirilen Aspler ‘Ontario Wine Awards’ yarışmasının kurucusu. Katkı verdiği yayınlar; Wine Spectator, Meininger’s Wine Business International, Tidings, Post City Magazines, Lexpert, Fine Wine & Liquor. 
  Andrew Barrow, spittoon.biz (İngiltere)
İngiltere’nin en çok takip edilen web sitelerinden biri olan Spittoon editör ve kurucusu Barrow ‘online for AOL, Guardian Word of Mouth, Via Michelin, Wine Opus’ gibi bir çok mecraya da katkıda bulunmaktadır. Andrew ‘Circle of Wine Writers’ üyesi.
 
Şarap Üstadları (Master of Wine)
Caro Maurer MW
Christy Canterbury MW
Joel Butler MW
Justin Howard-Sneyd MW
Rosemary George MW
Sarah Abbott MW
Tim Atkin MW

Perakende sektöründen katılımcılar
Laithwaites, laithwaites.co.uk (İngiltere)
Parçası olduğu (Direct Wines Ltd, Sunday Times Wine Club gibi) diğer markalarla, Avrupa ve ABD’lerindeki iştirakleriyle dünyanın en büyük şarap perakende zinciri olarak gösteriliyor. Laithwaites Wine 42 yaşında ve sadece İngiltere’de 1.400’den fazla çeşit şarabı müşterilerine sunuyor. WOT çalışmalari cercevesinde Laithwaites tarafindan listelenen ilk Türk markası Kavaklıdere şarapları oldu. EWBC konferansına listeledikleri Türk şaraplarını arttırmak için geliyorlar.
 
Astor, astorwines.com (ABD) 
New York’un en prestijli şarap mağazası olan Astor, 1885 yılından bu yana kullanılmakta olan New York’un en gösterişli ve eski binalarından birinde, Manhattan yarımadasında 4. cadde ile Lafayette’in birleştiği noktada hizmet veriyor. ‘Organic’, ‘Biodynamic’, ve ‘Natural’ kategorilerine de önem veriyorlar. 
 
Snooth, snooth.com (ABD) 
Bir milyon kişiyi asan kullanıci sayısıyla dünyanın en büyük şarap satış web sitesi. Snooth aynı zamanda dünyanın en büyük medya kuruluşu olan Time Warner’a ait ABD’nin en etkin 10 yemek sitesinden biri olan ve aylık 6.7 milyon kullanıcısı olan “myRecipes.com” ve dünyanın en prestijli dergi grubu olan Conde Nast’a ait, aylık 8.6 milyon kullanıcısı olan “Epicurious.com” web sitelerinin yemek şarap eşleşmelerini gerçekleştiren güç.
 
Aperitif, aperitif.no (Norveç) 
Norveçli şarap ithalatçısı. Apéritif şarap konusunda Norveç’teki en etkili  ‘Wine & Food’ dergisi ve internet sitesi. Özellikle ‘on-trade’e yönelik çalışmalar yapan Kolbu internet üzerinde de çok etkili bir mecranın başında. Firmayı temsilen gelen kişi: Roger Kolbu (kurucu – editör)
 
The Wine Society, thewinesociety.com (İngiltere) 
Firma İngiltere’nin en eski ve büyük şarap kulubü WOT kapsamında listeledikleri üreticimiz Vinkara oldu. 2013 için ilave Türk şarapları listeleyecekler ve bu konuda görüşmeler başlamak üzere. WOT üreticilerine bilgilendirme yapıldı ve liste The Wine Society’ye gönderiliyor.

Thierry’s, thierrys.co.uk (İngiltere) 
İngiltere’nin önde gelen perakende zincirlerinden ve geçen sene Kavaklıdere şaraplarını listeledi. Firma ayrıca son bir yıl içinde Moldova, Hindistan ve Hırvat şaraplarını da listelemişti.

Bibendum, bibendum-wine.co.uk (İngiltere) 
İngiltere’nin en önde gelen şarap zincir markası. Markanın Avrupa operasyonları var ve İngiltere dışında 30 ülke 84 distribütör ile yılda dört milyon şişeden fazla satışları var.  
 
Katılan ünlü isimler


Charles Metcalfe, thewinesinger.blog.co.uk (İngiltere)
İngiltere’nin en ünlü şarap eleştirmenlerinden ve Robert Joseph ile birlikte kurdukları ‘International Wine Challage’ yarışmasının halen başkanı.

Robert Joseph, thejosephreport.blogspot.com (İngiltere)
İngiltere’nin en ünlü şarap eleştirmenlerinden ve Charles Metcalfe ile birlikte International Wine Challage kurucularından. Bu görevinden ayrılan Joseph son yıllarda ‘International Wine Challenges Asya’ ve Rusya’yi kurdu. Şarap hakkında yazmış olduğu 28 kitabı var 1997 yılında Decanter dergisi tarafından 21.yy’da şarap dünyasını etkileyecek en önemli 50 isim arasında gösterildi.