Sarayın 'Gizli Dünya'sı

Sarayın 'Gizli Dünya'sı
Sarayın 'Gizli Dünya'sı
Sezon sonunda ekrana veda etmeye hazırlanan 'Muhteşem Yüzyıl'ın yapım detaylarına yer veren belgesel 'Gizli Dünya' yarın akşam ilk bölümüyle izleyici karşısında olacak.

Yapımını Tims Productions’ın, yapımcılığını Timur Savcı’nın üstlendiği, dört sezondur yayımlanan ‘Muhteşem Yüzyıl’ın kamera arkasındaki bilinmeyenleri içeren ‘Gizli Dünya ’ adlı belgesel yarın  akşam başlıyor. Her bölümünde farklı konuları işleyecek olan yapım belgeseli, sekiz bölümden oluşuyor. Yarın akşamki ilk bölüm; dekor, kostüm ve aksesuarları konu alıyor. Oyuncular ve yaratıcı ekibinin röportajları eşliğinde kamera arkası ve Kapalıçarşı çekimleriyle kumaşların seçimine, taçlar ve miğferlerin hazırlanışına kadar tüm detaylar belgeselde olacak. Belgesel için oyuncular, yapım ekibi, yönetmenler ve tarih danışmanlarıyla toplam 56 röportaj yapıldı.

50 bin metre kostüm, 1000 kılıç...

Halit Ergenç, Vahide Perçin, Ozan Güven, Pelin Karahan, Aras Bulut İynemli, Engin Öztürk, Selim Bayraktar, Nur Fettahoğlu, Selen Öztürk gibi oyuncuların yer aldığı dizi mayıs sonunda ekrana veda edecek. Her bölüm için 25 kişilik kostüm, 12 kişilik dekor ekibinin de dahil olduğu 130 kişilik çekim ekibinin görev aldığı dizi için şimdiye kadar 4 bin metrekare kapalı alanda, 23 ana mekân, beş Osmanlı Sarayı kuruldu. Her bölüm için en az 10 yeni mekân hazırlandı. Dizi yayın hayatına başladığı an itibariyle kadrosunda aralarında Okan Yalabık, Selma Ergeç, Nebahat Çehre, Burak Özçivit, Meryem Uzerli, Engin Günaydın ve Tuncel Kurtiz gibi ana cast oyuncuların yanı sıra Binnur Kaya, Hümeyra, Cansu Dere, Berrak Tüzünataç, Melisa Sözen, Gürkan Uygun gibi isimleri de konuk etti. Her bölüm 300, toplam 50 bin yardımcı oyuncu ağırlayan ‘Muhteşem Yüzyıl’ kadrosunda yaklaşık 50 başrol oyuncusuyla çalıştı.
Dizi için 50 bin metre kostüm kumaşıyla yaklaşık 5 bin adet kostüm üretildi. Sette Osmanlı dönemimin ihtişamını yansıtabilmek amacıyla dekor için 100 bin metre kumaş kullanıldı. Çekimler için 4000 adet kavuk ve taç, 1000 kılıç üretildi.