Sarhoş balık Nemo

Sarhoş balık Nemo
Sarhoş balık Nemo

Okyanus suları Sanayi Devrimi'nden bu yana hızla değişiyor.

Okyanuslardaki asidite oranı rekor düzeyde yükseliyor. Balıkların sarhoş gibi hareket etmesine neden olan değişiklik, mercanları tehdit ediyor.


Küresel ısınmanın otkyanuslarda asidite oranını rekor düzeyde artırdığı belirlendi. ‘Sessiz bir fırtına’ya benzetilen felaket, mercan kayalıklarını ve balık stoklarını tehdit ediyor. 37 ülkeden 540 uzmanın hazırladığı rapora göre denizler, 2100 yılında Endüstri Devrimi’nden önceki dönemden yüzde 170 daha asidik olacak. Sera gazlarının en önemlileri arasında yer alan karbondioksit, suyla karıştığında bir tür ‘asit’ oluşturuyor.


Okyanus sularındaki ısının yükselmesi, atmosferdeki sera gazlarının artışı, yüksek kirlilik ve aşırı kirlilik gibi diğer insan kaynaklı nedenler, okyanuslardaki asidite sorunun nedenleri arasında gösteriliyor.

BEYİNLERİ ETKİLENİYOR

İngiltere ’deki Plymouth Deniz Laboratuvarı araştırmacılarından Carol Turley, “Tıpkı sessiz bir fırtına gibi. Duyamıyorsunuz ancak etkilerini görebiliyorsunuz” dedi.
Varşova’da 200 ülkenin katıldığı İklik Zirvesi sırasında açıklanan araştırmaya göre okyanuslardaki asidite  Sanayi Devrimi’nin başlangıcından bu yana yüzde 26 arttı. 2100 yılı için öngürülen yüzde 170’lik artış ise okyanusların ph değerini 7.9’dan 8.2’ye çıkaracak.
Asit-baz dengesindeki değişimin etkisi ne olacak? Kayıp Balık Nemo’ filmine konu olan palyaço balıklarıyla ilgili araştırmada sulardaki asidite arttığında beyin oryantasyonları bozulan balıkların, ‘sarhoş gibi’ davranmaya başladığı görülmüştü. Asidite artışının derin denizlerdeki mercanların yok olmasına neden olabileceği tahmin ediliyor. VARŞOVA/ REUTERS