Şarkılı türkülü bir günlük

Şarkılı türkülü bir günlük
Şarkılı türkülü bir günlük
'Pepee'nin yaratıcılarını beyazperdeye sürükleyen 'RGG: Ayas', okul öncesini hedefleyen basit anlatımıyla amacına ulaşmış görünüyor.
Haber: MURAT ÖZER - cinemozer@gmail.com / Arşivi

RGG: AYAS **
Yönetmenler:
H. Emre Konyalı, M. Tuğrul Tiryaki
Seslendirenler: Ege Sezer, Ömer Faruk Biçer, Arda Beyaztaş, Selin Derin Akçin
Süre: 85 dk.


Memleketimizin animasyonla imtihanının kısa film düzeyinde yetkin sayılabilecek ürünler ortaya çıkardığını söylemek mümkün. Ancak, uzun metrajlı sinema filmine gelince kayda değer bir çalışmamız olduğunu dile getirmek zor. ‘İlk’ iddiası taşıyan ‘RGG: Ayas’ da bu görünümden uzakta bir çaba değil. Ama hedef kitlesi düşünüldüğünde belli bir noktaya kadar gidebildiğini söyleyebiliriz.
Beş yaşındaki Ayas’ın, ailesi ve kuzenleriyle beş günlük bir zaman diliminde yaşadıklarını anlatan film, bilgisayar programcısı olan babasının Ayas için yazdığı RGG adlı program aracılığıyla tutulan günlükten yansıyor bize. Bir bütünlük arz ediyor gibi görünse de, beş ayrı kısa çizgi filmin bir araya gelmesinden ibaret olan yapım, okul öncesini hedefleyen basit anlatımıyla amacına ulaşmış bir çalışma havası taşıyor. Daha çok televizyona uygun bir model üzerinden hareketle projelendirilen film, ufaklıkların uzun süre aynı hikâyeye dikkatini veremediği gerçeği düşünülerek ‘parçalı’ bir anlatımla hayat buluyor. Çok doğru bir tercih olmasına karşın, bunun televizyonda daha efektif kullanılabileceğini söylememiz gerek.
Fenomen olduğu söylenen ‘Pepee’nin yaratıcılarının beyazperdeye el atmasına vesile olan ‘RGG: Ayas’, ‘iyi insan olma’ mesajlarıyla ‘öğretici’ bir rol de üstlenme iddiasında. Bu mesajların ne kadarı yerine ulaşır bilinmez, ama filmin en eğlenceli anlarının gün geçişlerindeki konserler olduğu bir gerçek. Ayas’la ablasının şarkılı türkülü geçişleri keyiflendiriyor. Bu bölümlerdeki karaoke formülü de iyi işliyor!


  ETİKETLER:

  Sinema

  ,

  Ege

  ,

  hayat

  ,

  Bilgisayar

  ,

  Okul

  ,

  film

  ,

  ,

  zaman