Sarkis'e Fransa'dan sanat nişanı

Fransız hükümeti, yaşamını Fransa'da sürdüren Ermeni asıllı Türk çağdaş resim, fotoğraf ve heykel sanatçısı Sarkis'e, ülkenin en önemli dört nişanından biri olan Commandeur des Arts et des Lettres'i (Sanat ve Edebiyat Ustası) verdi.

Fransız hükümeti, yaşamını Fransa'da sürdüren Ermeni asıllı Türk çağdaş resim, fotoğraf ve heykel sanatçısı Sarkis'e, ülkenin en önemli dört nişanından biri olan Commandeur des Arts et des Lettres'i (Sanat ve Edebiyat Ustası) verdi. Sanat ve edebiyat dünyasının önde gelen kişilerine her yıl 14 Temmuz'da verilen nişan, Sarkis'e Fransa Kültür ve İletişim Bakanı Jean-Jacques Aillagon tarafından bildirildi.
1938 yılında İstanbul'da doğan Sarkis, 1964 yılından bu yana Paris'te yaşıyor. Kendine özgü estetik anlayışıyla yerleşik sanat akımlarının dışında kalan sanatçı, 1991 yılında da Fransız Kültür ve İletişim Bakanlığı'nın Grand Prix National de Sculpture ödülüne (Heykel Büyük Ulusal Ödülü) değer görülmüştü. Yapıtları bugüne kadar Güney Amerika'dan Asya'ya kadar, 200'e yakın çağdaş sanat müzesinde sergilenen Sarkis'in filmleri ise 2002 yılının aralık ayında Louvre Müzesi'nde gösterilecek.
Commandeur des Arts et des Lettres nişanının bugüne dek verildiği sanatçılar arasında Renzo Piano, Peter Ustinov, Picasso, Yaşar Kemal, Fahr el Nissa Zeid, Luis Bunuel, Roman Polanski, César, Dario Fo, Costa-Gavras, Witold Lutoslawski ve Mstislav Rostropoviç de yer alıyor.