Sarkozy'ye inat lüks abaya modası

Sarkozy'ye inat lüks abaya modası
Sarkozy'ye inat lüks abaya modası

Tasarım abayalar, defileyi düzenleyen Saks Fifth Avenue butiklerinde 3 bin 250-4 bin TL?ye satılacak. FOTOĞRAF: AP FOTOĞRAF: AFP FOTOĞRAF: AP

Burka için 'Bu topraklarda hoş karşılanmaz' diyen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'ye ülkenin başkenti Paris'te defile düzenleyen dünyaca ünlü modacılardan tokat gibi cevap: Bu kıyafetlerin tasarım değeri de var!

PARİS - Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin ülkede burka ve çarşafa ısrarla karşı çıktığı şu günlerde Avrupa’nın en ünlü modacıları Arap dünyasında Müslüman kadınlar tarafından kullanılan ve bir çeşit kara çarşaf olan abayayı, Paris’te podyuma çıkardı.
John Galliano, Nina Ricci, Jean Claude Jitrois’nın yanı sıra İtalyan moda devleri Blumarine ve Alberta Feretti gibi isimler, Paris’teki George V Otel’de bir defile düzenleyip, Müslüman kadın imajını kendilerine göre yeniden yorumladı.
Dior adına tasarım yapan Galliano’nun kreasyonuyla açılan defilede, 20 model, taşlarla süslenmiş, bol payetli uzun siyah abayalar içinde podyumda yürüdü. Defilenin organizatörlüğünü yapan ve Suudi Arabistan’daki Amerikan lüks alışveriş merkezi Saks Fifth Avenue’nin yöneticisi Lübnan asıllı Dania Tarhini, “Sarkozy’nin burka ve çarşafla ilgili olumsuz demecinin üstünden henüz dört gün geçmişken böyle bir işe soyunmak kolay olmadı ancak biz tüm dünyaya, bu kıyafetlerin sadece baskı altında giyilen elbiseler olmadığını, tasarım değerleri de olduğunu göstermek istiyoruz. Suudi müşterilerinin çoğunun tasarımcılardan giyindiğini ama bu kıyafetleri siyah bir abayayla örttüklerini fark ettim. Abaya giymek Suudi Arabistan’da bir zorunluluk, bırakalım bu zorunluluğu yerine getirirken kendilerini iyi hissetsinler” diye konuştu. Tarhini’ye göre, “Herkes iyi bir şekilde değişim arzuluyor” ve “Suudi Arabistan’daki kadınlar abayayla modern görünmek istiyor.”
Tarhini, pek çok modacının, abaya tasarlamak konusunda çekindiğini, defileye katılan modacıları tebrik ettiğini ve onların cesur ve yaratıcı modacılar olduğunu söylüyor. Abaya giymiş bir modelin at üstünde sahneye çıkmasıyla açılan defileye Parisli modaseverler de büyük ilgi gösterdi. Fransa’da da Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin “Hoş karşılanmaz” dediği burkanın yasaklanmasını isteyen çevrelerin bu defileye ne diyeceği de merak konusu.
Fransa meclisinde bir grup milletvekili, geçen hafta burka giyilmesiyle ilgili mecliste soruşturma komisyonu kurulmasını istemişti. Bazı bakanlar, burkanın yasaklanmasına sıcak baktıklarını ifade etmişti. Sarkozy de parlamentodaki konuşmasında kadınların vücutlarının tamamını örten burkanın Fransa topraklarında hoş karşılanamayacağını söylemişti. (ap)