SARS'a alışacağız

SARS virüsünün kontrol edildiğini belirten Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkilileri, "Ancak salgın durmuş değil. Hastalık belki hiç silinmeyecek" dedi.

HONG KONG/LONDRA - Dünya çapında korku salan Akut Solunum Yetmezliği Sendromu'ndan (SARS) nihayet iyi bir haber... Dünya Sağlık Örgütü (WHO), virüsün kontrol altına alındığını açıkladı. Ancak bu yine de salgının durduğu anlamına gelmiyor.
Hastalık üzerinde araştırma yapan uluslararası bir bilim adamı ekibi de, virüsün, grip virüsü 'corona'nın bir türü olduğunu, bilinen bir tedavisi bulunmadığını ve bazı bölgelerden belki de silinemeyeceğini duyurdu.
Hasta mülteci kaçtı
SARS'ın ilk kez kasım ayında görüldüğü Çin'de hastalık yüzünden ölenlerin sayısı 60'a çıktı. Ayrıca ülkede yedi yabancının, SARS şüphesiyle hastaneye kaldırıldığı açıklandı.
Singapur'da ise polis, SARS semptomları gösterdiği halde tedavi merkezinden
kaçan 33 yaşındaki bir kaçak mültecinin peşine düştü.
Üç kişinin daha hastalık yüzünden öldüğü Hong Kong'da 80 aile, hastalık şüphesiyle evlerinden çıkmamaları için uyarıldı. Hong Kong'da SARS nedeniyle 35 kişi öldü, 1108 vaka var.
Japonya ve Güney Afrika, önceki gün, ülkelerinde ilk SARS vakalarının görüldüğünü açıkladı. 20 ülkede 120 kişinin ölümüne yol açan hastalık, 3 bin 124 kişiyi etkiledi.
(bbc, ap, cnn)