Sartre'ın direnişçileri sahnede

Sartre'ın direnişçileri sahnede
Sartre'ın direnişçileri sahnede

Jean Paul Sartre’ın 1946’da kaleme aldığı ‘Mezarsız Ölüler’ Gri Sahne yorumuyla sahnede. Yönetmenliğini Ümit Doğan’ın üstlendiği oyun, 1944’te Fransa ’da bir grup direnişçinin bir köyü ele geçirmeye çalışırken Petain yanlısı milisler tarafından ele geçirilerek sorgulanmalarını konu ediyor. Direnişçiler milisler tarafından teker teker sorgulanıyor ve işkenceden geçiriliyor. Oyun savaşın bu yıkıcı atmosferi içinde insanın var olma mücadelesini Sartre’ın varoluşçuluk felsefesi ekseninde aktarıyor. Sahnede Berna Küçülmez, Mehmet Günal, Mehmet Zeki Giritli, Özgür Şahin, Seda Yüz ve Ümit Doğan var.
Gri Sahne bu sene ayrıca Harold Pinter’ın beş kısa oyunu ‘Yolluk’, ‘Dağ Dili’, ‘Yeni Dünya Düzeni’, ‘Tamı Tamına’ ve ‘ Parti Zamanı’nı sahneye taşıyor. 1984-1993 arasında yazılan oyunlardan ‘Dağ Dili’, Pinter’ın Türkiye ziyareti sonrasında Kürtçe yasağı üzerine yazdığı bir oyun. ‘Yolluk’ ise yazarın Londra’da tanıştığı iki Türk kadından esinlenerek yazdığı ve işkenceyi konu eden bir oyun.
Ekip, geçen sezon repertuvarında olan Harold Pinter’ın ‘Kutlama’ ve Samuel Beckett’in ‘Kısalar’ oyunlarını da sahnelemeye devam ediyor.
Geçen cuma akşamı prömiyer yapan, 120 dakika ve iki perdelik ‘Mezarsız Ölüler’ kasım boyunca her cuma Şişli’deki (Prof. N. Mazhar Öktel Sk., No: 19/A) Gri Sahne’de izlenebilir. Detaylı bilgi: www.grisahne.com