Şaşılığı erken fark ederseniz düzeltebilirsiniz

Şaşılığı erken fark ederseniz düzeltebilirsiniz
Şaşılığı erken fark ederseniz düzeltebilirsiniz
Uzmanlar, ailesinde şaşılık veya göz tembelliği bulunan kişilerin çocuklarına da 3 yaşından önce muayene gerektiğini söylüyor.

Uzmanlar ailesinde şaşılık veya göz tembelliği bulunan kişilerin çocuklarına da 3 yaşından önce muayene gerektiğini söylüyor. “Gözlerin paralel bakış özelliklerini yitirerek farklı yönlere bakmaları” olarak tanımlanan şaşılık, her yaş grubunda ortaya çıkabiliyor. Veni Vidi Göz Hastanesi uzmanlarından Dr. Sultan Kaya, şaşılığın halk tarafından çok önemsenmeyen bir sorun olduğunu söyledi.

Op. Dr. Sultan Kaya, toplumun yüzde 4’ünde şaşılık görüldüğünü ve bu soruna her yaş grubunda rastlanabileceğini hatırlatarak, “Şaşılık, yeni doğan bebekten 70 yaşına kadar geniş bir yaş aralığında ortaya çıkabilir. Şaşı bir çocukta, beyinde iki farklı görüntü oluşur. Beyin, kayan gözden gelen görüntüyü baskılar, bu da derinlik hissini ve kayan gözdeki görmeyi azaltır yani göz tembelliği gelişir” diye konuştu.

Göz tembelliğinin 7 yaş bitimine kadar mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini belirten Dr. Sultan Kaya, erişkin yaşta ortaya çıkan şaşılığın, cisimleri çift görme problemine yol açtığını söyledi.

Tedavide esas amacın, her iki gözün paralel görme eksenine sahip olmasının sağlanması olduğunu belirten Dr. Kaya, “Kaymanın nedenine göre tedavi planlanır. 2-3 yaşında ortaya çıkan kaymalar genellikle gözlükle düzeltilir. Gözlüğe rağmen düzelmeyen kaymalarda cerrahi tedavi gerekir” dedi.

Doğuştan olan kaymalarda 6 ay - 1 yaş arasında ameliyat gerektiğini söyleyen Dr. Kaya, “Cerrahiyle gözlerde bakış paralelliği sağlanır, böylece görme artar, derinlik hissi oluşur ve göz tembelliği önlenir” diye konuştu.

Cerrahinin, gözlük kullanımı veya tembel olmayan gözün kapatılmasıyla uygulanan tembellik tedavisi için alternatif bir seçenek olmadığını belirten Dr. Kaya, “Cerrahi tedavi sonrasında gözlük ve/veya kapama tedavisi yine de gerekebilir. Halktaki yaygın inanışın aksine, şaşılık cerrahisinde lazer kullanılmaz. Cerrahi işlemlerle, gözü hareket ettiren kasların daha az veya daha çok hareket etmeleri sağlanır ve göz kayması sonlandırılır. Şaşılık tedavisi ne kadar erken yapılırsa, başarı da o kadar yüksek olur. Bu nedenle, çocuklar 3 yaş bitimine kadar göz doktoruna götürülmelidir” dedi.


  ETİKETLER:

  YAŞ

  ,

  paralel

  ,

  beyin