Satılık üniversite diploması!

Satılık üniversite diploması!
Satılık üniversite diploması!
Rusya'da faaliyet gösteren bir Türk internet sitesi, üniversite diploması satıyor. Temin edilen belgeler, Türkiye'deki müşterilere kuryeyle ulaştırılıyor.
Haber: Alpbuğra Bahadır Gültekin - bahadir.gultekin@radikal.com.tr / Arşivi

Önce hayalinizdeki bölümü seçiyorsunuz, ardından istediğiniz üniversiteyi… Sonra havaleyle paranızı gönderiyorsunuz ve bir hafta sonra belgeleriniz elinize geliyor. Tebrikler, sizin de artık bir üniversite diplomanız var!

Rusya merkezli bir Türk sitesi, internet üzerinden üniversite diploma satışına başladı. Sitede lisans diploması 1750 dolara, yüksek lisans diploması 2250 dolara, doktora diploması ise 4000 dolara satışa sunuluyor. Fiyatlara ek olarak 400 dolarlık bir bedel karşılığında apostil bile yapılıyor. Tek şart ise şu: Diploma sadece Rus üniversitesinden verilmiş olacak. Kapsam dışı bırakılan bölümler ise tıp, veterinerlik, pilotluk, askeri veya polis akademisi diplomaları… “İnsan hayatına veya sağlığına zarar veren diplomalar vermiyoruz” deniyor.

Denklik garantisi yok

satilik-diploma.com adresinde faaliyet gösteren sitede, belgelerin üniversitelerden temin edilen orijinal diplomalar olduğu belirtilirken, transkript kâğıtlarında da Rusya 'devlet mührü' GOZNAK başta olmak üzere gerekli tüm özel kabartmaların ve hologramların bulunduğu ifade ediliyor. Ancak yurtdışında alınan diplomaların Türkiye ’de YÖK tarafından denklik verilmesi gerektiği hususunda ise herhangi bir garanti verilmiyor.

Konu hakkında konuştuğumuz site yetkilisi Onur Çete, Rusya’da para karşılığı her türlü evrakın temin edilebileceğini söylüyor. Her ne kadar rüşvet yasal olmasa da, bir devlet memurundan böyle bir belge elde edilebileceğini anlatan Çete ekliyor: “Böyle bir imkan varken bunu değerlendirmek istedik, amacımız aynı zamanda ihtiyacı olanlara yardımcı olmak.”

‘İşimiz sahtekârlık değil’

Peki sahte diplomaya ilgi büyük mü? Çete’nin anlattığına göre evet, hem de bir hayli. “Bize olumlu yönde inanılmaz bir dönüş oluyor. İlk başta ufak umutla bize başvurup, sonra aldığı diplomayla kariyer yaparak bize teşekkür eden insanlar var” diyor. Örnek olarak 20 yıl boyunca yurtdışında inşaat teknik elemanlığı yapan bir vatandaşı gösteren Çete, “İşini birçok mühendisten daha iyi bildiği halde zamanında okuyamadığı için az maaşa çalışmak zorunda kalıyor. Ama bizden diploma aldıktan sonra çok yüksek maaşla çalışıyor” diyor.

Yetkili, yaptığı işin kesinlikle ‘sahtekârlık’ yahut ‘dolandırıcılık’ olduğunu düşünmüyor. Tabii bunun sebebini de şöyle açıklıyor: “Müşterilerimiz, hemen hemen aynı işi yapıp, üç kuruş maaşa sömürülmek yerine, diploma sayesinde hak ettiği maaşı alıp, bambaşka bir hayat sürmeye başlıyor.”

Rusya'dan satın alınan 'üniversite diplomaları' son zamanlarda yaygınlaşsa da, bu uygulamanın Rusya'da gerçekten eğitim gören üniversite öğrencilerini mağdur edebileceği düşünülüyor.