Satürn'ün 1 milyar Dünya'yı içine alabilen halkası varmış

Satürn'ün 1 milyar Dünya'yı içine alabilen halkası varmış
Satürn'ün 1 milyar Dünya'yı içine alabilen halkası varmış

Keşfedilen halka, şimdiye kadar görülmemiş büyüklükte. FOTOĞRAF: AFP

PASADENA - Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Satürn’ün etrafında şimdiye kadar görülmemiş büyüklükte bir halka tespit etti. Spitzer uzay teleskobunun keşfettiği ince halka şeklinde buz ve toz parçacıklarından oluşan halkanın, Satürn sisteminin en dışında bulunduğu ve yörüngesinin gezegenin ana halkasının düzlemine 27 derece eğimli olduğu belirtildi.
NASA yetkilisi Whitney Clavin, halkanın çok dağınık olduğunu ve gözle görülür ışıkları yansıtmadığını, ancak kızılötesi Spitzer teleskobunun halkayı tespit ettiğini söyledi. Clavin, halkadaki tozlar çok soğuk (eksi 193.3 santigrat derece) olmasına rağmen, halkanın termal radyasyonla parladığını belirterek, şimdiye kadar kimsenin kızılötesi alet kullanarak halkanın yerini göremediğine dikkat çekti.
NASA yeni bulunan halkanın çok büyük olduğunu ve 1 milyar Dünya’yı içine alabileceğini kaydetti.

İapetus’un esrarı çözülebilir
Satürn’ün uydularından Phoebe’nin yörüngesinin halkanın içinde olduğunu ve uydunun halkadaki maddelerin kaynağı olduğuna inanıldığını belirten yetkililer, halkanın ayrıca bir tarafı parlak diğer tarafı karanlık olan diğer uydu İapetus’un esrarını çözmede yardımcı olabileceğini söylüyor.
Son halka keşfedilmeden önce Satürn’ün yedi halkası bulunduğu biliniyordu. ABD’nin 2003’te uzaya gönderdiği Spitzer, Dünya’dan 106.2 milyon km. uzaklıkta ve Güneş’in çevresinde yörüngeye oturtulmuştu. (aa)