Savaş şampiyonu!

Dubai'deki golf turnuvasına 50 isim 'savaş' nedeniyle gelmedi; dünya 593'üncüsü şampiyon olarak 200 bin dolar kazandı. İsterse 1.5 milyon dolarlık ödülü de kovalar.

KATAR - Savaş, 'zengin' ve 'sakin' spor golfte de dengeleri altüst etti. Savaş beklentisi ve kum fırtınalarıyla kaynayan Ortadoğu'ya doğru yönelen gemiler, uçaklar silahların yanı sıra dünya sıralamasının 500'lerinde yer alan golfçüleri taşıdı.
Geçen hafta Tiger Woods gibi pek çok yıldızın yokluğunda Dubai'de yapılan golf turnuvasının galibi, Hollandalı Robert Jan Derksen oldu. Dünya sıralamasında 593'üncü olan Derksen, kızgın güneş altında oynanan turnuvada sıralamada ikinci olan Güney Afrikalı Er-nie Els'i geçerek birinciliğe yükseldi. Derksen böylece 200 bin sterlin (yaklaşık 520 milyar lira) para ödülü ve Avrupa'daki turnuvalara katılma şansı elde etti.
Kum fırtınaları
Katar'ın başkenti Doha'da yapılan turnuvada da, davet edilen 50 golfçü gelmeyince, meydan sıralamaların en altındaki oyunculara kaldı. 1.5 milyon sterlin (2.4 trilyon lira) için yarışan isimlerden biri de Knud Storgaard. Sıralamada 589'uncu olan Storgaard, mutlu. Çünkü turnuvanın sonundaki para ödülünün yanı sıra iki yıl boyunca Avrupa'daki tüm turnuvalara katılma prestiji var. İngiliz birliklerini ağırlayan Doha'da ise şu sıra tek sıkıntı savaş değil, kuvvetli kum fırtınaları da cabası.
(Wall Street Journal)