Savaşın çocuklarını eğlendiriyorlar

Savaşın çocuklarını eğlendiriyorlar
Savaşın çocuklarını eğlendiriyorlar
Savaş muhabiri Adnan Khan ve antropolog Annika Schmeding tarafından kurulan Rickshaw Circus (Mobil Sirk), mülteci kamplarında çocuklar için gösteriler yapıyor.

KUMLUCA - Afgan gazeteci 41 yaşındaki Adnan Khan, bombalar nedeniyle parçalanmış yüzlerce beden, kimsesiz kalan çocukları görüntüledi. Savaşın acımasız yüzünü dünyaya çektiği fotoğraflarla duyuran Khan, görevini yaparken savaştan en fazla çocukların etkilendiğini gördü. Kimsesiz çocukların yetimhane ve hastanelerde yaşadığı travmaya yakından şahit olan Adnan Khan, 2012 yılında çocukları sosyal hayata adapte etmek ve savaşın etkilerini silmek için kız arkadaşı Annika Schmeding'le birlikte Afganistan'ın başkenti Kabil'de Rickshaw Circus'u kurdu. İngiliz jonglör Peter Gatehouse'un da kendilerine destek vermesiyle Rickshaw Circus, Temmuz 2012'de savaş mağduru çocuklara destek vermek için 3 tekerlekli motosikletleriyle yol düştü.

GAZİANTEP'TE SURİYELİ ÇOCUKLAR İÇİN GÖSTERİ YAPTILAR
Afganistan, İran ve Pakistan'ı gezerek yetimhane, hastane ve mülteci kamplarında çocuklara ücretsiz gösteriler sunan grup, geçen ay Türkiye 'ye geldi. İstanbul 'da kendilerine yeni bir rota belirleyen grup, buradan Gaziantep'te Suriyeli savaş mağduru çocukların kaldığı kampları ziyaret etti. Almanya, Kanada ve Türkiye'den çeşitli kuruluşların destek verdiği grup, burada 2 hafta kalarak çocuklar için gösteriler yaptı.

KUMLUCA'DA KAMP YAPIYORLAR
Antalya'nın Kumluca İlçesi'ndeki Kadir's Ağaç Evleri'nin daveti üzerine Olimpos'a gelen Rickshaw Circus grubu, burada kamp yapıyor. Tatil beldesinde 15 gün kalacak olan grup, buradan Hatay'a giderek Suriyeli mültecilerin kaldığı kamptaki çocuklarla bir araya gelecek. Çocuklar için hazırladıkları gösterileri sunacak olan grup, sırasıyla Suriye , Ürdün, Libya ve Mısır'daki kampları ziyaret edecek.

TEK AMACIMIZ SAVAŞIN İZLERİ YOK ETMEK
Temmuz 2012'den bu yana yaklaşık 9 bin kilometre yol kat ettiklerini anlatan Rickshaw Circus'un kurucusu Adnan Khan, tek amaçlarının savaşın çocuklar üzerindeki etkisini yok etmek olduğunu söyledi. Savaştan etkilenen çocukların kaldığı yetimhane, hastane ve kampları dolaştıklarını vurgulayan Khan, "Ziyaret ettiğimiz yerlerde çocuklar için hazırladığımız çeşitli sihirbazlık, ateşbazlık ve palyaço gösterilerini sunuyoruz. Onların daha da mutlu olmalarını sağlayacak çeşitli sportif aktiviteler yaparak, savaş psikolojisinden uzaklaştırıyoruz. Gösterilerimiz 2 saat sürüyor ve ücretsiz" dedi.

Masraflarının çeşitli yardım kuruluşları tarafından karşılandığına işaret eden Khan, "3 tekerlekli bir araçla 9 bin kilometre yol almak çok zor ve yorucu oldu. Ancak her gösteriden sonra çocukların gülen yüzünü görmek bize her şeyi unutturuyor. Savaşı yakından gören ve izleyen biri olarak çocuklar için yaptığımız çalışmanın yeterli olmadığını düşünüyorum. Bütün insanların ortak çabasıyla savaş çocuklarının huzurlu ve sağlıklı bir ortama kavuşacağını düşünüyorum" diye konuştu.

DHA - Ekrem KARAMAN