Savur'da Nobel sevinci

Savur'da Nobel sevinci
Savur'da Nobel sevinci
Prof. Dr. Aziz Sancar'ın Nobel alması hemşehrilerini gururlandırdı.

RADİKAL - Kimya dalında Nobel ödülü alan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın memleketi Mardin'in Savur İlçesi'ndeki hemşerileri ve yakınları büyük bir sevinç yaşıyor. Sancar'ın ilkokul ve ortaokuldayken mum ışığında ders çalıştığını söyleyen yakınları; "Dünyanın en prestijli ödülünü alması bizleri gururlandırmıştır" diye konuştu.

Savur Belediye Başkanı Mehmet Aydın Alökmen de hemşehrilerinin bu başarısıyla gurur duyduklarını söyledi. Nobel ödülü alan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın doğup büyüdüğü Savur İlçesi'nde büyük bir sevinç yaşanıyor. Sancar'ın doğduğu Mehmet Sait Erdem Caddesi'ndeki 3 katlı tarihi evi, şuan da boş dururken, evde geçmişte kullandığı kitapların halen olduğu görüldü. Eve dev bir Türk Bayrağı asılırken, profesörün doğup büyüdüğü evde yaşayan yeğeni Abdulgani Sancar, amcasının çok çalışkan olduğunu ve orta okuldan sonra Savur'dan ayrıldığını söyledi. Amcasının Nobel aldığını internetten öğrendiklerini anlatan yeğen Sancar, amcasının bu başarısıyla gurur duyduklarını ifade etti. Savur Belediye Başkanı Mehmet Aydın Alkökmen ise, hemşehrilerinin başarısıyla gurur duyduklarını ve kendisini tebrik ettiğini belirterek; "Savur tarihi bir ilçedir. Buradan çok sayıda bilim adamı çıkmıştır. Zor şartlara rağmen insanların azim göstermesi ve sonunda böyle ödüllendirilmesi bizi mutlu etmiştir" dedi.

HDP'Lİ SANCAR: KUZENİMİN NOBEL ALMASINA ÇOK SEVİNDİM

DNA alanında yaptığı çalışmalarıyla Nobel ödülü alan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın kuzeni HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, habere çok sevindiğini söyledi. Mardin'in Nusaybin İlçesi'ndeki olaylarla ilgili çalışma yürüten HDP'li Sancar, "Aziz Sancar, babamla kuzen olurlar. Babamın amcasının çocuğudur. Biz amca olarak biliriz. Aile bağlarımız yakındır, sıkıdır. Geniş bir aileyiz zaten. Ben gençliğimden, çocukluğumdan adını duyardım. Erken zamanda yurt dışına çıktı. Maalesef kendisiyle ortak ortamlarda çok fazla bulunamadık. Kendini bilime adamıştı. Benim ailem Nusaybin'e gelmişti ancak ailenin büyük kısmı Savur'da kaldı. Aziz Sancar da Savur'da büyüdü. Ortak anılarımızın olmayışının sebebi de bizim Nusaybin'de ailenin büyük bölümünün ise Savur'da kalmasıdır. Daha sonraki yıllarda burada karşılaştık elbette aile toplantılarında. Türkiye'ye ziyarete geldiğinde en son Koç Bilim Ödülü aldığında 3 ya da 4 yıl oldu galiba, bir aile toplantısında karşılaşmıştık. Ailenin diğer fertleriyle, ağabeyleriyle yakın bağlarımız şüphesiz devam ediyor. Ben çok mutlu oldum, açık söyleyeyim; insanlık adına gurur duydum, ailem adına gurur duydum, memleketim adına gurur duydum. Bütün bunların çok sevindirici olduğunu tekrar, tekrar söylememe gerek yok. Gerçeketen insanlık için bu kadar emek sarf eden, hayatını bu çalışmalara adamış bir insanla akraba olmak, aynı topraklarda büyümüş olmak, aynı aile bağlarında yetişmiş olmak, beni de gururlandırıyor. Saat farkı dolayısıyla ulaşamadım, bir de buradaki yoğun program nedeniyle. Tabi ağabeyleriyle, onlar da amcam olur, görüştüm. Kendisiyle de ilk fırsatta görüşüp bu duygularımı paylaşacağım. Hayırlı olsun diyorum, kendisini yürekten kutluyorum. Aileye böyle bir mutluluk, insanlığa böyle bir mutluluk kattığı, memleketine böyle bir gurur verdiği için de kendisine müteşekkiriz" şeklinde konuştu. (Ahmet AKKUŞ/NUSAYBİN (Mardin), (DHA)