Sayfalar arası yolculuk

Paris fotoğraf ayı, Alman moda fotoğrafları, İstanbul Saydam Günleri, çocukluk düşleri ve iki ay içinde fotoğraf sanatında olup biten daha...

Paris fotoğraf ayı, Alman moda fotoğrafları, İstanbul Saydam Günleri, çocukluk düşleri ve iki ay içinde fotoğraf sanatında olup biten daha birçok şey Geniş Açı dergisinin 26. sayısında. Son zamanlarda gittikçe artan fotoğraf sanatı etkinliklerinin çokluğu içerisinde bir kılavuz, bir ansiklopedi ve bir "bakış açısı" niteliği taşıyan derginin yok yok denebilecek bu sayısında söyleşilerin yoğunluğu dikkat çekiyor. Serhat Özşen ile "80 Sonrası Gençlik" sergisi üzerine yapılan röportaj ile başlayan "Sergi Söyleşileri" bölümü, Fotoğraf Vakfı kurucularından Dora Günel ve Kemal Cengizkan'la yapılan "Bir Çıkmazın Monografisi" başlıklı röportaj ile devam ediyor. Süreyya Yılmaz Dernek ve Ergün Turan ile Biz adlı kitapları üzerine yapılan röportaj ile söyleşiler bölümünü dolu dolu dolduran derginin sayfalarında, sonbaharda İstanbul'da yapılan birçok etkinliği "Metropolden Görsel Yansımalar" adıyla bulmak mümkün.
Bu bölümde 18. İFSAK Fotoğraf Günleri'nden 1. Yaya Sergileri'ne, "Tehlikeli
Şeyler"den "Fetiş"e kadar kentte yaşanan etkinlikler Volkan Dede'nin kaleminden anlatılmış. Ayrıca Şebnem İşigüzel, Laleper Aytek, Nazif Topçuoğlu gibi usta kalemlerin yazıları da okunabilir. www.genisaci.com adresi ile sayfalarını internete de taşıyan dergi, açıkçası sonbaharın "fotoğraflı günleri"nin anlatıldığı bu sayıyı okuyup bitirenlere 27. sayısını ve kışın getireceklerini merak ettiriyor.
MİHABER'siz kalmayın
Size tanıtmak istediğimiz diğer dergi ise MİHABER. Marmara Üniversitesi
İletişim Fakültesi Haber Ajansı'nın (MİHA) yıllık haber dergisi MİHABER dördüncü sayısına ulaştı. Dergi, Kayıhan (İçel) Hoca'nın yönetiminde, dersler ve kantin muhabbeti arasında öğrenciler tarafından çıkartılıyor. Tabii MİHABER'e katkıda bulunan gönüllü hocaları da unutmamak gerek! Bu sayının konsepti 'öteki.' Öğrenciler bu sayıda 'bizim gibi olmayanın',
'öteki'ni izini sürmüşler. Çapıcı fotoğraflarla bezedikleri geçmişten günümüze Mevleviliğin gelişimini mercek altına alan 'Anadolu'daki Köklerimiz Mevleviler', Hasankeyf'in sular altında kalmaması için verilen mücadeleyi her yönüyle anlatan 'Etme Eyleme Dicle' ve travestilerle yapılan söyleşilerden oluşan 'Ödünç Bedenler' dosyaları ile başarılı bir iş de çıkarmışlar doğrusu. Ayrıca İstanbul'daki Çeçen sığınmacıların yaşamlarına ilişkin 'Er Geç Döneceğiz', lösemili çocuklar ve aileleriyle söyleşiler 'Lösemiyle Savaşmak', İsveç'te parlamentoya giren Sermin Öztürk'ün yaşamı 'İsveç'te Bir Politik Göçmen', Mehmet Uzun'un romanlarını Kürtçe'den Türkçe'ye çeviren Muhsin Kızılkaya ile Türkiye ve edebiyat üzerine 'Aynı Dilin Çocukları' ve daha nice haber de okumaya değer.