Saykodelik bir Sevgililer Günü

Saykodelik bir Sevgililer Günü
Saykodelik bir Sevgililer Günü
Grubu Sun City Girls'le psych-rock'ın kitabını yazan, gitar virtüözlüğü tanımını değiştiren Sir Richard Bishop, 14 Şubat'ta İstanbul'da...
Haber: J.HAKAN DEDEOĞLU / Arşivi

Bu pazar Kadıköy arkaoda’da gitar resital var ama herhangi bir resital değil bu. Gitarıyla tek başına sahne alacak olan Sir Richard Bishop, birçokları tarafından virtüöz mertebesine yerleştirilen efsanevi bir gitarist. Fakat alışılmış virtüöz numaraları çeken, Guitar Player gibi dergilere kapak olan bir usta değil. Hani biraz gittiği kulvarda yalnız olan, kendisini kıyaslayabileceğiniz fazla isim olmayan cinsten. Psychedelic rock, surf, flamenko, Ortadoğu ezgileri ve deneyselciliği, 80’lerin başından bu yana emsalsiz bir teknikle harmanlayan bir gitarist o. Sir Richard Bishop adıyla 90 sonlarından bu yana üretimde olmasının evvelinde, eski grubu Sun City Girls ile psych-rock’ın kitabını baştan yazmış bir figür.
Gitarda kendisi, bas gitarda kardeşi Alan ve davulda Charles Gocher’dan oluşan, 1979’da Arizona’da kurulan Sun City Girls, Amerikan rock tarihinin benzerlerine pek de şahitlik etmediği bir topluluktu. Serbest doğaçlamalar, caz, rock ve etnik etkileşimler üzerine kurulu müzikleri tahmin edilemez ve şoke edici konser performanslarıyla destekleydi. Liriklerinde UFO’lardan, mistisizmden, tarikatlardan, doğaüstü olaylardan bahsediyor, konserleri seyircilerin de katılımıyla büyük bir performans sanatına dönüşüyordu. Sahneye özenle hazırlanmış farklı kostüm ve Kabuki makyajıyla çıkan grup üyeleri, çıldırtıcı müziklerini de kullanarak konserlerini toplu bir ayine çevirmeyi başarıyordu. Önemli rock dergilerinden Ugly Things yazarı Jay Dobis, Sun City Girls’ü ‘Gelmiş geçmiş en iyi rock gruplarından biri’ olarak tanımlarken belki de grubun bu ezber bozan, çılgın canlı performansının etkisi altındaydı.
80’ler ve 90’ları dünya çapında önemli bir takipçi kitlesi yakalayarak geçiren grup, 2000’lerde yeni bir sayfa açtı. Bunlardan biri Richard Bishop’un solo kariyeri... 1998’de yayınladığı ‘Salvador Kali’ albümüyle Sir Richard Bishop adıyla solo kariyerine soyundu. Kardeşlerden Alan olanı ise dünyanın farklı coğrafyalarından yayımladığı eski ve kayıp kayıtlarla ün yapmış Sublime Frequencies plak şirketini kurdu. Animal Collective, Bonnie Prine Billy, Devendra Banhart gibi gruplar, 2000’ler boyunca yedi albüme imza atan Sir Richard Bishop’la çalışmak veya sahneyi paylaşmak için sıraya girdi. Her çalışmasında farklı bir tarza ve temaya yönelerek kendini tekrarlamadı.
2009 tarihli son çalışması ‘Freak of Araby’ ise 1981’de Piramitler’in önünde bir araba yarışında geçirdiği kazada hayatını kaydeben Mısırlı gitarist ve besteci Oumar Khorshid’e ithafen kaydedilmiş. İşte bu albüm sonrası Avrupa turnesine çıkan Sir Richard Bishop’un rotasında İstanbul da var.
14 Şubat’ta, ustadan önce sahnede Ankaralı bir topluluk, Hayvanlar Alemi var. Bu grup da yakın bir zamanda, kardeş Bishop’un plak şirketi Sublime Frequencies’den albüm çıkaracak. Dolayısıyla saat 20.00 sularında Kadıköy arkaoda’ya yer tutmak gerek.