Schwarzenegger'e özendi, dünya 3'üncüsü oldu

Schwarzenegger'e özendi, dünya 3'üncüsü oldu
Schwarzenegger'e özendi, dünya 3'üncüsü oldu
Mersinli 29 yaşındaki Mustafa Özkan'ın, Arnold Schwarzenegger'e özentisi, kendisine vücut yarışmasında dünya üçüncülüğü kazandırdı.

MERSİNLİ 29 yaşındaki Mustafa Özkan’ın, Arnold Schwarzenegger’e özentisi, kendisine vücut yarışmasında dünya üçüncülüğü kazandırdı.

Arnold Shwarzenegger’i filmlerde izleyip özenen Mustafa Özkan, 17 yaşında vücut geliştirme sporuna başladı. Sporla eğitimi bir arada sürdüren Özkan, Dicle Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda yüksek öğrenimini tamamladı. Halen Antalya’da 5 yıldızlı bir otelin spor salonunda antrenörlük yapan Özkan, aldığı eğitimle istediği vücuda sahip olurken, 2005 ve 2007’de Türkiye 3'üncüsü, 2008’de Türkiye 2’ncisi, aynı yıl Rusya’daki yarışmada Dünya 10’uncusu oldu. Vücut Geliştirme Milli Takımı’na da seçilen Mustafa Özkan, bu yıl İstanbul’da yapılan yarışmada Türkiye 4’üncüsü olup, 12 Aralık’ta İspanya’nın başkenti Madrid’de Uluslararası Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu’nun (EFBB) organize ettiği 4’üncü Dünya Klasik Vücut Geliştirme Şampiyonası’na katıldı. 5 kişilik Türk Milli takımında yer alıp, Türkiye’yi başarıyla temsil eden Özkan, 41 ülkeden sporcuların katıldığı şampiyonada ‘Artı 1.80 metre boy uzunluğu’ kategorisinde dünya 3’üncüsü olmayı başardı.

Bronz madalyayla Mersin’e dönen Mustafa Özkan, Avrupa ve dünya şampiyonluklarını hedeflediğini belirterek, “Arnold Schwarzenegger’in filmini izlediğimde çok özendim, ona imrendim. Hep onun gibi bir vücudum olsun istedim. 12 yıldır bu sporu yapıyorum. Son 8 yılda kendi branşımda dünya derecesini Türkiye’ye getiren bir sporcuyum. Bana destek verildiği takdirde hem Mersin’in, hem de Türkiye’nin adını başarılı şekilde temsil etmek istiyorum” dedi.

Türkiye’de vücut geliştirme sporuna sponsorların sıcak bakmadığından yakınan Özkan, “Bizde en büyük eksiklik sponsorluktur. Çalışmalarımın büyük bir kısmını Antalya’da çalıştığım işyerinde yapıyorum. Kendi imkanlarımla masraflarımı karşılamaya çalışıyorum, ancak bu yetersiz kalıyor. Çalıştığım otelin sahibi Mustafa Nazik imkanları doğrultusunda bana destek oldu. Hedefime ulaşmak için sponsorluk kurumundan yararlanmak istiyorum” diye konuştu. (dha)