Seçimi bırak afişe bak

Garanti Sanat Galerisi, genel seçimlere bir ay kala son elli yılda yapılan seçimlerin afişlerini içeren bir sergiye ev sahipliği yapıyor

Seçimlerin tarihini afişlerden izleyin!
Son haftalarda seçimle yatar seçimle kalkar hale geldik. İddialılardan ve küskünlerden sıkıldıysanız, bir de işin geri planına göz atmayı deneyin. Kapitalizmin en iyi hissedildiği alanlardan biri reklam, seçim kampanyalarının da temel malzemelerinden biri. Beyoğlu'ndaki Garanti Sanat Galerisi 3 - 27 Ekim tarihleri arasında, Türkiye'de Seçim Afişleri Sergisi'ni ağırlıyor. 57 yıllık dönemde 17 seçim yaşayan ve bu dönem içerisinde hayatından yüzlerce parti geçen Türk insanına yeni bir seçimin arifesinde siyasi tarihimizin bir özetini sunuyor.
Afişler, sadece Türkiye'nin siyasi tarihiyle sınırlı kalmıyor, aynı zamanda ülkenin toplumsal ve ekonomik gelişimini izleme imkanı da sağlıyor. Slogan, tasarım, renk ve boyutlarıyla tarih, siyaset, sosyoloji, iletişim ve dil bilimleri açısından ipuçları veriyor. 1957 seçimlerindeki partilerden biri, 'Nal Mıhı, Kalsiyum, Penisilin' sloganlı afişleriyle, bunların yokluğunu eleştirirken, boğaz köprüsüne imza atan diğer bir parti 1973 seçimlerine 'Avrupa'yı Asya'ya bağladık' sloganlı afişleriyle katılmış.
Arşivler sınırlı
Türkiye'de seçimler 1908 yılından bu yana yapılıyor ama elde bulunan seçim afişleri koleksiyonu sadece son 50 yıla ait. Tarih Vakfı'nın 1991 yılında düzenlediği ilk seçim afişleri sergisi ve yürüttüğü diğer çalışmalarda çeşitli kaynaklardan bulunabilen toplam afiş sayısı ise birkaç yüzü aşmıyor. Öte yandan partilerin ve partilere hizmet veren reklam ve tanıtım şirketlerinin herhangi bir arşivleme çalışması da bulunmuyor. Bu nedenle sergi temel olarak Kültür Bakanlığı Kütüphaneler Genel Müdürlüğü'ne bağlı Beyazıt Kütüphanesi'nin ve Milli Kütüphane'nin katkılarıyla gerçekleşmiş. Bu yüzden Garanti Sanat Galerisi, sergiyi izleyenler arasında benzer afişlere sahip olan kişileri, afişlerini Tarih Vakfı'na bağışlamaya şimdiden davet ediyor. Bu şekilde belki gelecek yıllarda Türkiye'nin politik, toplumsal ve ekonomik gelişmesinin önemli belgeleri durumundaki seçim afişlerinin eksiksiz bir koleksiyonunu oluşturmak mümkün olabilecek.
Tel:(212) 293 63 71