ŞEHİR SAHİLLERİ

Geçen hafta Solar Beach'e gidenler çok eğlenmiş olmalı. Zira elektronik müziğin gerçekten en önemli isimlerinden biri, Timo Maas oradaydı.

Geçen hafta Solar Beach'e gidenler çok eğlenmiş olmalı. Zira elektronik müziğin gerçekten en önemli isimlerinden biri, Timo Maas oradaydı. Çok sempatik, konuşkan, komplekssiz, alçakgönüllü birine benziyor.
Resimlerde biraz şişman çıkıyor ama aslında zayıf. Röportaj için göründüğünde kızlar aralarında bak bak zayıfmış gördün mü diye birbirlerini dürttüler. Demek ki neymiş? Kızlar zayıf erkeklerden... Neyse baharda çıkan Loud albümü tüm otoritelerden tam not aldı. Parçaları fresh logolarıyla MTV'nin baş köşesini işgal etti. 13 yaşından beri DJ'lik yapan, yaşı neredeyse elektronik, dance ve club tarihiyle eş Maas, artık yeni ufuklar peşinde. Röportajı yaptığımız gün Moloko'nun
yeni single'ı için anlaşma imzalamış. Pek yakında da dev bir Hollywood projesine müzik yapacak. Şimdi geçen hafta parti öncesine dönelim. Timo ile muhabbet edelim."Aramızda kalsın, dans beni sıkıyor"
Nasılsınız? Nerelerdeydiniz?
İyiyim. Geçen hafta doğum günümdü aslına bakarsan. Arkadaşlarımla sakin bir hafta sonu geçirmek için evimdeydim.
Kaç oldu?
33.
Eviniz nerde sahi?
Hannover'de. Orada doğup büyüdüm.
Club hayatının canlı olduğu bir yer midir Hannover?
Hayır. Aslında orada saat 22.00'den sonra bir köpek bile yoktur sokaklarda.
Tatile çıktığım zaman Alman görünce kaçıyorum demişsiniz...
Eee... Tabii şaka olduğunu da anlamışsındır herhalde.
Tehdit mi aldınız yoksa?
Hayır hayır (Gülüyor). Sadece onlar fazla sakin ve tekdüze olabiliyorlar bazen. Yani doğum gününde gidip arkadaşlarını görmek için iyi. Ama benim gibi bir mesleği olan biri başka şeyler arıyor. Köln, Münih, Berlin filan iyidir ama... Daha iyi yerler de gördüm hayatta.
Bana 'Trance' deme
Kariyerinizi neye borçlusunuz o halde? Nasıl oldu da oldu?
Benim pikaplarım vardı. 13 yaşından beri insanların karşısında müzik çalıyorum. Ama emin ol hiç de hızlı gelişmedi olaylar. Çok çalışmam, gerekti. Mesela gitar çalmak istemiştim ve davula meraklıydım. Annem bana ne yaparsan yap ama bu ikisini şimdiden unutabilirsin dedi. Annemin kariyerimdeki önemini görüyor musun? (Gülüyor).
Son iki yılda isminiz tüm dünyada duyuldu. Nasıl oldu bu, Loud albümü sayesinde mi sadece?
Hayır. Benim için her şeyin başlangıcı
İngiltere'de yaptığım remiksler oldu. Orada adınız duyulunca Amerika'ya ve oradan da tüm dünyaya açılabiliyorsunuz. Tabii ki Madonna ile çalışmamın da büyük etkisi oldu. Gerçekten kolay olmadı benim için şimdi bulunduğum yerde olmak...
Kimler müzikteki idolleriniz?
Küçükken Kraftwerk dinlerdim. Şimdi ise birlikte çalıştığım ve saygı duyduğum insanlar var idollerden ziyade. Bunlardan biri Fatboy Slim, ya da Norman Cook diyeyim çünkü onu çok eskiden beri tanıyorum. Carl Cox, Chemical Brothers, Moby... Yani bir şekilde ufku geniş insanlar.
Ya diğerleri nasıl insanlar?
Şöyle söyleyeyim. Trance deyince bugün özellikle Amerika'da çok aşağılayıcı bir anlamı var (Bizdeki Türkçe pop gibi bir şey herhalde). Çünkü çok ticari bir iş haline geldi. Hep aynı loop'lar vesaire. Ben bundan nefret ediyorum. Dans etmek iyi ama asıl orijinal işler yapmak önemli. Neyse zaman zaman herkes aynı boka batıyor galiba...
Placebo'nun Special K'ini, yani bir rock şarkısını remikslemek nasıldı?
Çok zevkliydi. Ben öncelikle parçayı dans parçası yapacağım diye ele almadım. Onun için de çok acayip, iyi bir şey oldu. Laf aramızda dans müziği beni cidden sıkıyor artık. Her şey o kadar birbirine benziyor ki...
Şu an kimlerle çalışıyorsunuz?
Tam da bugün Moloko'nun yeni single'ı için anlaşma imzaladım. Birkaç hafta içinde yeni albümün çalışmalarına başlıyorum. Bir de film müziği yapacağım.
Nasıl bir film?
Söyleyemem.
Hollywood mu mesela, bağımsız mı? Ne bileyim Alman filmi mi?
Yok yok. Hollywood. Ama gerçekten söyleyemem. Büyük bir film.
Hayırlı olsun.
Sağol.
M.T.