ŞEHİR SOKAKLARI

Mavinin, yeşil ve griyle uyumlu bir üçlü oluşturduğu Bebek'te dolaşırken, Cats and Dogs kafenin üzerinde bulunan bir pano dikkatinizi çekebilir.
Haber: Mehmet TEZ / Arşivi

"Ayaktopu Takımımız"
Mavinin, yeşil ve griyle uyumlu bir üçlü oluşturduğu Bebek'te dolaşırken, Cats and Dogs kafenin üzerinde bulunan bir pano dikkatinizi çekebilir. Belediyelerden taksi duraklarına; 'store'lardan reklam ajanslarına
kadar bütün 'milli' güçlerin, "Milli Takımımıza başarılar dileriz" afişleriyle, Uzakdoğu'da Türk'ün gücünü dünyaya gösteren Milli Takımımıza desteklerini belirttikleri bir dönemde, WMC Group reklam ajansı, farklı bir dil kullanmayı tercih etmiş: "Ulusal ayaktopu takımımıza başarılar dileriz". Hani bu toprakların insanı, futbol yerine fitbol denmesine alışıktır da ya ayaktopu?.. Panoda ayrıca "Yüzde yüz Türk, yüzde yüz reklam ajansı" da yazıyor. WMC Group'un metin yazarı Esin Erol, daha ilginç ve daha ulusal olduğu için böyle bir dil kullandıklarını belirtiyor: "Yüzde yüz Türk yazarak, uluslararası şirketlerin Milli Takımımıza olan desteğini ironik bir üslupla eleştirmeyi
mi tasarladınız?" şeklindeki sorumuzu ise Esin Erol, "Hayır," diye yanıtlıyor. Eskiden beri reklamlarında kullanıyorlarmış bu lafı. Takımlar ve futbolcuların olduğu kadar, şirketlerin de maçlarına sahne olan 2002 Dünya Kupası'nda WMC Group da enteresan üslubuyla dikiliyor futbolseverlerin karşısına. Merak edenler için, 'yüzde yüz Türk' WMC'nin açılımını söylemekte fayda var: Wizards for Marketing Communications..."Kediler düşmanım değil"
İsim: Post
Takma isim: Kullanmıyor
Yaş: 8
Meslek: Serbest
Hobiler: Güneşlenmek, gölgeye uzanmak
Sevdikleri: Arkadaşlarıyla takılmak, tenha sokaklar, öğle şekerlemeleri
Sevmedikleri: Sabahın köründe geçen simitçiler, yakınında top oynanması, geceleri araba farı, postuyla ilgili espriler
Favori yiyecek: Ayırmıyor
Son okuduğu kitap: Pako'ya Mektuplar / Bekir Coşkun
Son izlediği film: Kurtların Kardeşliği
Favori şarkı: Paramparça / Teoman, Müslüm Gürses
Çocukluk kahramanı: Lassie
Ne dedi?
- 10 yıldır Teşvikiye, Beşiktaş, Nişantaşı; takılmadığımız sokak kalmadı. Nereye gitsem yolumu buluyorum. Sağ olsun arkadaşlar da yalnız bırakmıyor. Genellikle dışarıda yemeği tercih ediyorum. Özellikle geceleri arkadaşlarla devamlı takılıyoruz, birlikte havlıyoruz. Kedileri rahatsız etme huyum yoktur. Köpek olmuş, kedi olmuş fark etmez; ben herkese eşit uzaklıktayım. Kedi arkadaşlarım da vardır mesela. İşim gereği evlenmedim ama bizim de kendimize göre olaylarımız oldu tabii. Her kaldırımda bir anımız vardır yani. Bu aralar bir-iki gazeteden daha geldiler ama biz Radikal Cumartesi'yi beğenerek okuyoruz. O yüzden ilk röportajı size verdik.
- Sağ ol baba...
- Sen sağ ol.