Şehre hikâye dağıtma makineleri yerleştirildi

Şehre hikâye dağıtma makineleri yerleştirildi
Şehre hikâye dağıtma makineleri yerleştirildi
Fransa'nın Grenoble şehrinde, kamusal alanlarda insanların hikâye okuyarak vakit geçirebilmesi için, şehrin farklı noktalarına 'kısa hikâye dağıtma makineleri' yerleştirildi. 

RADİKAL - Bir yerlerde beklerken gözlerini sıkılmamak için, vakit geçirmek için gözlerini akıllı telefon ekranına sabitleyenlerden misiniz? Fransa'daki Grenoble kentinde, avuç içlerimizi kaplayan teknolojik cihazlara alternatif olacak bir vakit geçirme uygulaması başlatıldı. Kültürservisi.com'un haberine göre, Fransız Alpleri'nin merkezinde yer alan Grenoble'da insanların monoton bekleyişlerini kısa hikâyeler okuyarak faydalı hale getirmek için, şehrin farklı noktalarına hikâyeler dağıtan makinelerle yerleştirildi.
Grenoble yetkilileri, projeyi sadece insanların vakitlerini faydalı geçirmeleri için değil, aynı zamanda teknoloji dünyasında kaybettiğimiz okuma alışkanlığını geri kazanmayı teşvik etmek amacıyla hayata geçiriyor.
'Kısa hikâye dağıtma makinesi' insanlara kamu alanlarında beklerken okumaları için popüler edebiyattan örnekleri sunuyor. İşin en güzel kısmı ise hikâye makinelerinin tamamen ücretsiz olması.
Kütüphanelerde, sosyal tesislerde, turizm bürosunda ve belediye binasında olmak üzere şehre yayılmış sekiz makine olacak. Kullanıcılar, harcamak istedikleri vakit doğrultusunda farklı uzunlukta yazıları seçme imkânına sahip. Örneğin 'üç dakikalık' formatta, 8x60 cm boyutundaki bir 'kâğıt parçası' alınırken, 'beş dakikalık' versiyonda bunun iki katı boyutunda bir hikâye alınıyor. (Kültürservisi.com)