Şeker gibi gülücük

Japon bilimciler, yemek sırasında gülen şeker hastalarında kan şekerinin gülmeyenlere göre az yükseldiğini gözlemledi. Gülmek vücut için egzersiz işlevi görüyor.

CHICAGO - Japonya'da yapılan bir araştırmada, yemek sırasında gülen insanlarda kan şekerinin gülmeyenlere göre daha az yükseldiği gözlemlendi.
Tsukuba Üniversitesi'nde 'tip 2' (en sık görülen diyabet) şeker hastası 19 kişi üzerinde yapılan araştırmada, denekler ilk gün yemekte 40 dakika sıkıcı bir konferans, ikinci gün aynı sürede komedi gösterisi izledi. Yemeklerden önce ve sonra kan şekerleri ölçüldü ve komedi izlendiği gün kan şekerinin düştüğü saptandı. Aynı etkinin, günün diğer saatlerinde de meydana gelebildiği belirtildi.
Uzmanlar, tip 2 şeker hastalarında gülme sırasında meydana gelen kimyasal etkileşimin, hastalığın kontrolü üzerinde rol oynayabildiğini düşünüyor. Araştırmayı yürüten Dr. Keiko Hayashi, gülmeyi 'vücudun iç egzersizi' olarak niteliyor.
Yeni ilaç geliyor
Diğer yandan İsrail'de İbrani Üniversitesi'nde geliştirilen yeni bir ilacın, tip 2 şeker hastaları için umut olduğu bildirildi. İlacı geliştiren doktora öğrencisi Arie Gruzman, üniversitenin 'Kaye Buluş
Ödülü'nü aldı. Kan şekerini düşüren ilaç, ensülin duyarlılığı olmayan şeker hastalarında da kandaki glikoz düzenini sağlayıcı özellik ortaya koyabiliyor.
İlacın içeriğinde meyvelerdeki bir şeker olan D-Xylose bulunması, tıp dünyası için şaşırtıcı bir yenilik olarak nitelendiriliyor. D-Xylose maddesi, üniversite laboratuvarlarında elde edildi.