Şeker her gün ölçülmeli!

Şeker her gün ölçülmeli!
Şeker her gün ölçülmeli!
Prof. Dr. Nazif Bağrıaçık, insülin kullanan şeker hastalarının günde bir kez mutlaka şekerini ölçtürmesi gerektiğini söylüyor. Hap kullananlar haftada bir, şeker hastası olmayanlar ise senede bir veya iki kez kan şekerlerine baktırmalı
Haber: FERHAN KAYA POROY - fkaya@doganburda.com / Arşivi

Şeker ne sıklıkla ölçülmeli?
Bir insan şeker hastası değilse, senede bir veya iki kez şekerini kontrol ettirmelidir. Kan şekeriyle birlikte hemoglobin A1C’ye de baktırması gerekir. Tek başına şeker testi bir anlam ortaya çıkarmaz. Ama kişi şeker hastasıysa, hap kullananların haftada bir, insülin kullananların da her gün kan şekerine baktırması gerekir.
Tansiyon gibi şeker ölçüm aletleri de eve girdi. Bunların yaptığı ölçümler sağlıklı mı?
Sağlıklıdır ve ölçümleri de son derece doğrudur. Özellikle şekeri sürekli yükselen hastaların bu aletleri mutlaka kullanması gerekir. Bu aletler sayesinde hasta şekerini evde her an ölçebilir ve ilacının dozunu ayarlayabilir.
Ölçüm için kurallar var mı?
Açlık şekeri için 9-12 saatlik açlık gerekir. Yani “Aç karnına şeker baktırıyorum” diyebilmek için en az 9 veya 12 saat aç kalınması gerekir. Sabah açlık şekerine baktıracak olan bir kişinin gece saat 10.00’dan sonra hiçbir şey yememesi gerekir. Gece yarısı 02.00’de yemek yiyen bir kişinin açlık şekeri doğru sonuç vermez. Tokluk şekerine de yemeklerden 1 veya 2 saat sonra bakılmalıdır. Tahlil süreci çok önemlidir. Mutlaka bakılmalıdır.
Hangi sporları yapmalılar?
Şeker hastası ağır sporları yapmamalı. Düzenli, hafif egzersizler faydalıdır. Özellikle çocuklarda tenis, halter ve yüzme gibi ağır sporları önermiyoruz. Ama diğer tüm sporları yapabilirler.
Kesik ve sıyrıklar şeker hastalarında neden geç iyileşir?
Bunun nedeni, şekerin ciltte fazla miktarda toplanmasıdır. Bu hastaların idrarında şeker vardır. Salyası ve gözyaşı tatlıdır. Avuç içindeki terde bile şeker vardır. Yaralanmalarda da ciltteki şeker yaranın üzerinde mikropların çabuk üremesine neden olur. Bu yüzden yara iyileşmez.
Şeker hastalığının alkolle ilgisi var mı?
Alkol fazla miktarda, yani bir dubleden fazla alınırsa şekeri artırır. Alkol şeker içerir. Örneğin şarap , bira, kanyak grubu vücutta hemen şekere dönüşür. Ama sek içkiler, (rakı-votka-viski) bir dubleye kadar alındığında metabolizmayı pek etkilemez ancak miktarı yükseldiğinde şekeri de yükseltir.
Uzun yolculuklar şekeri etkiler mi?
Özellikle ABD ve Uzakdoğu’ya gidecek olan hastalarımıza saatlerini Türkiye saatine göre ayarlamalarını öneriyoruz. Örneğin diyabetli hasta Türkiye’de düzenli olarak saat 12.00’de yemek yiyor. Eğer uçağa 10.00’da binerse, mutlaka saat 12.00’de yemek yemesi gerekiyor. Sonra saatine bakması ve akşam yemeğini yine Türkiye’de yediği saatte yemesi şart.
Şeker hastalığı cinsel sorunlara neden olabilir mi?
Şeker hastalığı erkeklerde sertleşme sorununa, kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olabiliyor. Birçok kişi şeker hastalığının direkt olarak erkeklerde sertleşme sorununa neden olduğunu düşünüyor. Oysa şekerin kendisi, sertleşme sorunu yaratmıyor. Fakat tüm vücutta şekerin yaptığı sinir ve damar bozuklukları sertleşme sorununa yol açıyor. Sorunun açık şekli şöyledir: Bir erkek cinsel istek duyup, cinsel açıdan uyarılmasına karşın penisi cinsel ilişkiye yetecek ve sürdürecek düzeyde değildir.
Bu sorunu olan hasta neler yapmalı?
Her hastalıkta olduğu gibi bu durumda da hekimle hastanın görüşmesi çok önemli. Önce bazı kan tetkikleri yapılır. Daha sonra damar yapısını incelemek için bazı testler yapılır. Bunun için insülin kullanan şeker hastalarının yakından tanıdığı insülin iğnesiyle penis içine ilaç vererek test yapılır. BİTTİ


Kan şekerini kendi kendine ölçüm kuralları
Şeker düzeyini iki farklı aletle ölçmek mümkün.
1- Görsel yöntem: Bu yöntemde küçük bir plastik şerit kullanılır. Şeridin bir ucunda yumuşak bölge vardır. Bu bölgedeki özel madde şekerle temas ettiğinde renk değiştirir. Kan şekerinizi bu yöntemle ölçecekseniz, parmağınızı delerek bu özel çubuğa kanınızı değdirmeniz yeterli. Kullanım talimatında belirtilen süreye özen gösterin ve çubuğun kanı emmesini bekleyin. Eğer bu süreye dikkat etmezseniz ölçümünüz yanlış olur. Şeridin uç kısmında beliren renkle şerit kutusunun üzerindeki renkleri karşılaştırarak şekerinizin düzeyini anlamanız mümkün. Ama çok sağlıklı değildir.
2- Aletle ölçüm: Görsel yöntemdekine benzer bir ölçüm şekli. Yalnız burada şeker oranını renkle değil, aletin kendi hafızasıyla belirlersiniz. Şeker ölçüm aleti alırken dikkat:
a- Kolay kullanabileceğiniz bir alet seçin. Aleti daha önceden kullanmış birine danışın.
b- Aletle birlikte kullanmanız gereken ölçüm çubukları vardır. Bu çubukların bulunabilirliği ve fiyatı önemlidir.
c- Taşıyacağınız yere göre aletin boyutlarını belirleyin.
d- Ekranı kolayca görüp göremediğinizi önceden kontrol edin.
e- Ölçüm sonuçlarını saklamak için geniş bir hafızasının bulunmasına özen gösterin. Böylece hastalığınızın takibi kolay olacaktır.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Türkiye

  ,

  Cunda

  ,

  Şarap

  ,

  Rakı