Şekerin babasına veda

Şekerin babasına veda
Şekerin babasına veda
Dünyaca ünlü Haribo şekerlemelerinin sahibi Hans Riegel 90 yaşında hayatını kaybetti. Alman kamuoyunda 'Bay Haribo' olarak anılan isim, yüzde 50'yi bulan hissesini vakfa aktardı.

Efsanevi şekerleme firması Haribo’nun 67 yıllık yöneticisi Hans Riegel hayatını kaybetti. 1923 yılında dünyaya gelen ve cenazesi önceki gün toprağa verilen Riegel, 1946’dan bu yana Haribo şekerlemelerinin yöneticiliğini yapıyordu. Alman kamuoyunda ‘Bay Haribo’ olarak da anılan Hans Riegel, kamuoyu önüne ender çıkan mütevazı kişiliğiyle biliniyordu.
Günümüzde Almanya dışında 15 ülkede üretim yapan Haribo, yaklaşık altı bin kişiye de istihdam sağlıyor ve portakal , limon, kiraz, böğürtlen, çilek tadlarında yumuşak şekerlemelerin yanı sıra mide ve boğaz rahatsızlıklarında iyileştirici özelliği olan meyankökünden yapılan şekerlemeler de üretiyor. Şirket, Türkiye ’de ‘ Çocuk ya da büyük ol, Haribo’yla mutlu ol’ sloganıyla tanınıyor.
Bu arada Riegel’in ölümünün ardından Haribo’da yüzde 50’yi bulan hissesinin bir vakfa aktarılacağı, söz konusu vakfın şirketi yöneteceği belirtildi. Ölümü sonrası Haribo yönetiminin hangi isimlerden oluşacağına 2010 yılında açıklık getiren Hans Riegel, bir süre önce iki yeğenini yönetim kurulu üyeliğine atamıştı.