Seks işçilerine işsizlik maaşı

Seks işçilerine işsizlik maaşı
Seks işçilerine işsizlik maaşı
İspanya'nın Barcelona kentindeki bir mahkeme seks işçilerinin diğer işçilerle aynı statüde tutulmasına karar verdi. Buna göre seks işçileri başta işsizlik yardımı ve sağlık sigortası olmak üzere diğer tüm devlet yardımlarından yararlanabilecek.

Barcelona’da verilen mahkeme kararına göre seks işçileri işverenlerle sözleşme imzalayabilecek ve işveren de devlete sosyal güvenlik katkı payı altında ödemeler yapabilecek. ‘Fahişelik’ adı ise imzalanacak sözleşme ‘seks işçisi’ olarak değiştirilecek.

Barcelona’da Xcenter adlı bir masaj salonu davasına bakan hakim Joan Agustin Maragall, burada çalışan kadınların masaj dışında seks hizmeti de verdiğine kanaat getirerek bu haklarının işveren tarafından ihlal edildiğini belirtti. Hakim Maragall, işyerlerinde seks işçisi çalıştıran şirketlerin bu kişileri sigortalı yapması gerektiğini hatırlatarak şikayete söz konusu olan ve yükümlülüklerini yerine getirmeyen Xcenter’in cezalandırılmasını istedi. Hakim Joan Agustin Maragall ayrıca tarihi bir karara da imza atarak ülkede yaşanan ekonomik krizin bazı bayanları hayat kadını olmaya itebileceğini, bu isteğin işverenler tarafından fırsata dönüştürülmemesini istedi.

Seks işçiliğinin hukuki statüsünün bulunmadığı İspanya’da, yasadışı seks ticareti yapanlara dört yıla kadar hapis cezası veriliyordu. Bu davanın emsal teşkil edeceğini vurgulayan uzmanlar bundan sonra bar, hotel ve masaj salonu gibi yasal olan işyerlerinde kaçak seks hizmeti veren, kadın çalıştıran işverenlerin daha dikkatli olması gerektiğine işaret etti. İspanya’da yapılan son araştırmalara göre ülkede yaklaşık 500 bin kadının seks işçisi olarak çalıştığı açıklanmıştı. (dha)